NIEWYSPANI młodzi rodzice! Brak snu może doprowadzić do…

Wielu świeżo upieczonych rodziców cierpi z powodu niewystarczającej ilości snu. Skutkuje to nie tylko problemami z koncentracją, brakiem energii, ale także zaburzeniami o podłożu depresyjnym…

Brak snu – zmora większości rodziców

Kiedy jesteś rodzicem, masz do wyboru trzy opcje: zadbać o swoją rodzinę, zadbać o swój dom lub zadbać o siebie. Problem w tym, że możesz wybrać tylko dwie z nich, bo na wszystko nie starczy ci po prostu czasu. Kiedy dzieci idą spać, wiele matek zamiast odpocząć, rzuca się w wir domowych obowiązków – pierze, gotuje, prasuje lub zajmuje się innymi sprawami, zupełnie zapominając o sobie. Skutkuje to nie tylko potwornym zmęczeniem, ale też pogorszeniem nastroju a z czasem także ogólnego stanu zdrowia.

Śpimy zbyt mało…

Zdaniem Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), co trzecia osoba dorosła nie ma wystarczającej ilości snu każdej nocy. CDC sugeruje, że dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia, każdej nocy powinniśmy przesypiać średnio siedem godzin. Większość mam nie może sobie jednak pozwolić na tak długi – i niczym nie zmącony – sen, co może stwarzać poważnie zagrożenie dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia.

Czytaj też: Są przyczyną bezsenności. Co najmniej 3 godziny przed snem upewnij się, że…

Smutne wyniki badań

Większość rodziców zbyt dobrze zna niebezpieczeństwa związane z brakiem snu. Mówi się, że największe niewyspanie osiąga szczyt około trzech miesięcy po porodzie i jak pokazują badania, wzorce snu rodziców pozostają zaburzone do momentu, w którym dziecko skończy sześć lat. Badania przeprowadzone przez Harvard Medical School sugerują również, że brak snu uderza o wiele bardziej w matki niż w ojców oraz że bez względu na to, jak bardzo się staramy, tak naprawdę nie da się nadrobić utraconego snu.

„Szczęśliwa mama = szczęśliwe dziecko”

Mimo to, warto zadbać o zdrowy i odpowiednio długi sen. Kiedy jesteśmy wyspani, nie tylko mamy więcej energii i czujemy się lepiej fizycznie, ale też mamy lepszy nastrój, co przekłada się na czerpanie większej satysfakcji z życia oraz na bycie lepszą mamą (lub tatą).

Źródło: Womanitely

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze