Norwegia uznała POLSKIEGO KONSULA za PERSONA NON GRATA! Ostra reakcja NASZEGO MSZ

Sławomir Kowalski był konsulem w Oslo od 5 lat. Został uznany jakiś czas temu przez Norwegów za persona non grata. Okazuje się, że w ich mniemaniu działalność konsula była „niezgodna z rolą dyplomaty”. Kowalski jest znany przede wszystkim ze swojej heroicznej walki o prawa polskich dzieci z urzędem Barnevernet.

Będąc kierownikiem wydziału konsularnego w ambasadzie RP w Oslo, Sławomir Kowalski wyciągnął rękę do 150 polskich rodzin w celu udzielenia im pomocy, w związku ze sprawami o odebranie dzieci przez norweskie Barnevernet, czyli norweski Urząd Ochrony Praw Dziecka.

To co zrobili Norwegowie to jest skandal. Wyrzucili konsula za to, że postępował w sprawie polskich dzieci zgodnie z prawem międzynarodowym!- komentowali wówczas polscy Internauci.

W związku z zaistniałą sytuacją, polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiedziało odwetem i również uznało norweską konsul jako persona non grata, dając jej tydzień na opuszczenie naszego kraju.

Okazuje się, że zachowanie polskiego MSZ i decyzja o odesłaniu norweskiej konsul nie jest zjawiskiem niespotykanym. Takie praktyki są dość częste w świecie dyplomacji. Specjalista Artur Nowak-Far w rozmowie z dziennikarzami Gazety.pl starał się wytłumaczyć ostrą reakcję przedstawicieli polskich władz.

Reakcja polskiej strony może się wydawać ostra, ale nie jest niespotykana. W dyplomacji zdarza się wydalanie przedstawicieli równorzędnych stanowisk. Przykładowo, jeśli Stany Zjednoczone odsyłają do kraju rosyjskich dyplomatów, to Rosja odpowiada tym samym i odsyła taką sama ich liczbę. Zawsze jest zachowywana proporcja osób i zawsze odwoływani są przedstawiciele równorzędnych stanowisk.

Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk. zapewnił w swojej wypowiedzi, że Sławomir Kowalski po powrocie do kraju „z pewnością zostanie wysłany na inną placówkę, gdzie będzie dalej wykonywał swoją pracę”. Przyznał również, że kompetencje oraz determinacja polskiego konsula to cechy, które z pewnością przydadzą się w wykonywaniu kolejnych obowiązków.

Źródło zdjęcia: Twitter

Źródło: Gazeta.pl, tvpinfo

Zobacz też: Konsul Sławomir Kowalski walczył o prawa polskich dzieci! Wydalono go z Norwegii!

Komentarze

Komentarze