Odkryto niebezpieczeństwo pływania w morzu! Możesz się nabawić…

Fani pływania w morzu częściej narzekają na pojawienie się chorób układu oddechowego i zakaźnych. Zostało to stwierdzone w badaniu brytyjskich naukowców opublikowanym w czasopiśmie “Water Research”.

Infekcje

W 2014 i 2015 r. eksperci przeprowadzili wywiady z ponad 2600 miłośnikami morza w Anglii i Walii. Okazało się, że 24 procent wczasowiczów skarżyło się na objawy infekcji dróg oddechowych, chorób oczu, uszu i skóry. Wśród osób, które bały się pływać, tylko siedem procent respondentów zgłosiło podobne objawy.

Choroby ucha i skóry

Badanie wykazało również, że ryzyko chorób ucha i skóry u kąpiących się w morzu jest odpowiednio trzy do dwóch razy wyższe w porównaniu z tymi, którzy nie są przyzwyczajeni do relaksu w pobliżu morza. Jednocześnie lekarze nie mogli potwierdzić zwiększonego ryzyka chorób układu oddechowego i żołądkowo-jelitowego u wczasowiczów przebywających nad morzem.

Zwiększone ryzyko chorób zakaźnych

W wynikach badania autorzy zauważyli, że odpoczynek nad wodą jest korzystny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jednak lekarze doradzali miłośnikom pływania ostrożne wybieranie miejsca pobytu.

W związku z tym naukowcy podkreślili, że istnieje zwiększone ryzyko chorób zakaźnych u osób odpoczywających w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.

 „Im więcej szkodliwych bakterii obecnych w wodzie, tym wyższe ryzyko dolegliwości związanych z bólem brzucha i biegunką w przyszłości” – pokazują badania.

Czytaj też: Jak zachęcić dziecko do ĆWICZEŃ? Otylia Jędrzejczak znalazła FENOMENALNY sposób!

Źródło: Water Research

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze

Komentarze