Odkryto nową przyczynę otyłości u dzieci. Odpowiedź kryje się w…

„Otyłe dzieci mają cieńszy obszar mózgu, który kontroluje podejmowanie decyzji” – informuje Mail Online.

Badania nad dziecięcą otyłością

Naukowcy zbadali skany mózgu ponad 3000 dzieci w wieku 9 i 10 lat, które pochodziły z USA. Przyjrzeli się grubości mózgu w obszarach zwanych korą i porównali je z indeksem masy ciała każdego dziecka (BMI).

Niezwykłe odkrycie naukowców

Eksperci odkryli, że 18 z 66 obszarów kory, głównie z przodu mózgu (kora przedczołowa), było znacznie cieńszych u dzieci z wyższym BMI. Niektóre wcześniejsze badania sugerowały, że dzieci z wyższym BMI mają cieńsze obszary kory mózgowej, chociaż wyniki te były mieszane.

Czytaj też: Naukowcy odkryli GŁÓWNĄ przyczynę OTYŁOŚCI! TO…

Raport z badania

W trakcie badania wykonano serię zadań zaprojektowanych w celu przetestowania dziecięcych funkcji mózgu. Skupiono się zwłaszcza na tych dotyczących pamięci i podejmowania decyzji. Badacze chcieli sprawdzić, czy grubość kory wyjaśnia powiązania między BMI a tego rodzaju funkcjami.

Wyniki badania

W toku badań wykazano, że dzieci z wyższym BMI radziły sobie gorzej w 3 z 4 zadań. Grubość kory wydaje się wyjaśniać niektóre wyniki testów. Naukowcy twierdzą jednak, że nie mogą być pewni, że otyłość jest spowodowana przez cieńszą korę przedczołową i że powoduje to gorsze wyniki w testach. Ich zdaniem mogą w to być zaangażowane również inne czynniki, takie jak np. środowisko, w którym dorastają dzieci oraz ich metabolizm.

Źródło: NHS

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze