Odkryto NOWĄ teorię dotyczącą przyczyn starzenia!

Naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji odkryli, że liczba mutacji, które przyczyniają się do zmian związanych z wiekiem, może być znacznie wyższa niż dotąd sądzono. Dowody na istnienie nowej teorii na temat przyczyn starzenia się zostały przedstawione w artykule opublikowanym w czasopiśmie naukowym „BMC Biology”.

Eksperyment z użyciem owadów

Naukowcy przeprowadzili eksperymenty z użyciem much Drosophila melanogaster. W trakcie badania zespół światowych badaczy wprowadził 20 różnych mutacji w DNA owada. Następnie oceniano wpływ każdej indywidualnej mutacji dla grupy much z modyfikacją genetyczną i grupy kontrolnej bez niej. Każda mutacja prowadziła do pewnego widocznego efektu, na przykład zmiany wyglądu skrzydeł lub innego kształtu oczu. Stopień starzenia określała płodność.

Czytaj też: TA żywność przyspiesza STARZENIE BIOLOGICZNE! Unikaj jej, jak ognia!

Odkrycie naukowców

Badacze odkryli, że większość mutacji negatywnie wpływała na płodność muszek owocówek w młodym wieku, a większość zmian genetycznych skutkowała także szybszym starzeniem się układu rozrodczego.

Wyniki badań potwierdzają teorię, że starzenie się jest spowodowane mutacjami o szkodliwych skutkach w młodym wieku, których negatywne skutki nasilają się w czasie.

Naukowcy z Uniwersytetu Linköping w Szwecji mają nadzieję, że wyniki ich badań posłużą do opracowania skutecznych sposobów na zmniejszenie tempa starzenia się w przyszłości.

Źródło: „BMC Biology”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze