Odkryto PRAWDZIWĄ przyczynę powstawania przerzutów! Czy powstaną NOWE leki?

Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei w Szwajcarii doszli do wniosku, że przyczyną powstawania przerzutów jest brak tlenu w tkankach. Wyniki prac naukowych, które ujawniają nowy sposób zapobiegania rozwojowi śmiertelnych stadiów raka, zostały opublikowane w czasopiśmie „Cell Reports”.

Powstawanie przerzutów

Naukowcy zbadali dopływ tlenu do tkanek złośliwego guza piersi przeszczepionych myszom, a także obserwowali powstawanie krążących komórek nowotworowych (CTC) – komórek, które odrywają się od pierwotnego ogniska i migrują do nowych tkanek poprzez krwiobieg.

Okazało się, że różne obszary guza są zaopatrywane w tlen na różne sposoby. Obserwowano niedotlenienie z reguły tam, gdzie było mniej naczyń krwionośnych: w jądrze i w dobrze zdefiniowanych częściach obwodowych. Tam, gdzie gromadziły się CTC, występował również niedobór tlenu. Naukowcy wyjaśnili to faktem, że niedotlenienie powoduje, że komórki rakowe opuszczają guza i wnikają do tkanek bogatszych w tlen.

Czytaj też: Przez trzy lata udawał, że ma raka. Nie uwierzysz, dlaczego!

Ponadto CTC utworzone w wyniku hipoksji dawały przerzuty szybciej i skracały czas przeżycia myszy. Aby zmniejszyć ryzyko wtórnego powstania guza, naukowcy sugerują stymulację tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Wyniki eksperymentów na gryzoniach wykazały, że liczba skupisk CTC zmniejszyła się, myszy miały mniej przerzutów i żyły dłużej, ale guz pierwotny powiększył się.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania pomogą opracować nowe kliniczne podejścia do zapobiegania przerzutom.

Źródło: „Cell Reports”

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze