Oto podstawowe potrzeby dziecka. Szósta z nich Cię zaskoczy!

Jeffrey E. Young to amerykański psycholog znany z opracowania tzw. terapii schematów. Opracował też listę najważniejszych potrzeb dziecka.

Jego zdaniem takich potrzeb jest sześć i właśnie ta szósta może okazać się zaskoczeniem dla wielu rodziców.

 

pixabay

 

Przytoczyła je psycholog Justyna Rokicka i podała listę podstawowych potrzeb dziecka:

 

1. Bezpieczeństwo i stabilność – Dziecko potrzebuje poczucia, że jego otoczenie jest bezpieczne i stabilne (dotyczy to potrzeb biologicznych, ale także relacji). Brak tego może prowadzić do schematów związanych z lękiem i niepewnością.

 

2. Kontakt z innymi (więź) – Dziecko potrzebuje zdrowych i bliskich związków emocjonalnych z innymi ludźmi. Brak tego może prowadzić do schematów związanych z unikaniem bliskości lub zależnością od innych.

 

3. Poczucie własnej wartości – Dziecko potrzebuje uznania, bezwarunkowej miłości i szacunku ze strony innych. Brak tego może prowadzić do schematów związanych z niską samooceną i samokrytyką.

 

4. Autonomia – Dziecko potrzebuje możliwości wyrażania swojej niezależności i kontrolowania pewnych aspektów swojego życia. Brak tej potrzeby może prowadzić do schematów związanych z bezradnością i zależnością.

 

5. Autoekspresja – Dziecko potrzebuje możliwości wyrażania siebie, swoich uczuć i myśli. Brak tej potrzeby może prowadzić do schematów związanych z tłumieniem własnych emocji i potrzeb.

 

6. Realnych ograniczeń – Dziecko potrzebuje jasnych zasad oraz określonych granic w swoim życiu. Brak tego może prowadzić do schematów związanych z impulsywnością i trudnościami w przestrzeganiu norm społecznych.”

 

Spore grono rodziców, którzy chcą być „dobrzy” nie stawiają dziecku żadnych granic. Jak widać, to błąd. Bo właśnie funkcjonowanie w określonych ramach i normach daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.

 

W podstawówce Ralph Kamiński przeżył traumę. CO działo się w jego szkole?!

 

Komentarze

Komentarze