Pełne czy o niskiej zawartości tłuszczu? Jakie mleko jest LEPSZE dla naszego dziecka?

Naukowcy odkryli, że dzieci, które spożywają mleko o niskiej zawartości tłuszczu mają większe ryzyko wystąpienia otyłości niż dzieci, które piją pełne mleko. Dlaczego?

Które lepsze?

Według raportu opublikowanego w „The New York Times”, pełne mleko jest zdrowsze dla utrzymania odpowiedniej masy ciała u dzieci niż mleko niskotłuszczowe. Kanadyjscy naukowcy przeanalizowali 14 badań prospektywnych, w których wzięło udział 20 897 dzieci w wieku do 18 lat. Dzieci, które piły pełne mleko, porównano z tymi, które spożywały mleko zawierające mniej niż dwa procent tłuszczu.

Po zebraniu danych, naukowcy odkryli, że dzieci, które spożywały mleko o niskiej zawartości tłuszczu, mają o 39% większe ryzyko otyłości w porównaniu z tymi, które piją pełne mleko. Ryzyko to zmniejszało się wraz z większym spożyciem pełnego mleka. Analiza badania została opublikowana w czasopiśmie „American Journal of Clinical Nutrition”.

Czytaj też: Czy CIASTECZKA LAKTACYJNE faktycznie mogą zwiększyć ilość mleka?

lepsze
Unsplash

Ostateczny wynik może wynikać z wielu powodów. Ten sam raport stwierdza, że ​​może to być spowodowane tym, że dzieci, które piły pełne mleko, w gruncie rzeczy przyjmowały w ciągu dnia mniej kalorii niż dzieci, które piły odtłuszczone mleko. Zasugerowano również, że rodzice mogą oferować pełniejsze mleko szczupłym dzieciom, aby pomóc im przybrać na wadze.

„Pełne mleko zapewnia uczucie sytości, a także zmniejsza ilość niezdrowych kalorii przyswajanych przez dziecko” – twierdzi doktor Jonathon L. Maguire, pediatra z University of Toronto.

Dodaje jednak, że żadne z tych badań spekulacyjnych nie mogłoby faktycznie udowodnić przyczyny i skutku.

„Tak naprawdę potrzebujemy więcej badań klinicznych, aby dowiedzieć się, czy postępujemy właściwie” – powiedział Maguire.

Czytaj też: Największe mity dotyczące karmienia piersią! Nie warto w nie wierzyć!

Źródło: Pediatrics

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze