PIT online a ulga na dziecko

PIT online umożliwia stosunkowo szybkie i sprawne przygotowanie rozliczenia podatkowego. Jak to jednak wygląda w przypadku, gdy chcemy skorzystać z ulgi na dziecko?

Ulga na dziecko a e-PITy online 2022

ePITy online to rozwiązania, które znacznie ułatwiają przebrnięcie przez obowiązek rozliczeń podatkowych za zakończony rok 2022.  Trzeba natomiast zdawać sobie sprawę, że chęć rozliczenia podatkowego z uwzględnieniem ulg lub odliczeń od dochodu wymaga od nas samodzielnego przygotowania takiego formularza. Nie możemy zatrzymać się jedynie na danych umieszczonych na indywidualnym koncie podatkowym, ponieważ informacji o ulgach czy odliczeniach tam po prostu nie ma. To cenna informacja, między innymi dla wszystkich tych, którzy chcieliby w 2023 roku odliczyć od zeznania podatkowego za rok 2022 ulgę prorodzinną.

 

fot. pitax

 

Ulga prorodzinna, inaczej określana także ulgą na dziecko, to niewątpliwie najczęściej występujące odliczenie podatkowe, z którego korzysta co roku najwięcej osób. W tegorocznych dokumentach PIT online nie powinno być inaczej, tym bardziej że w zeznaniu podatkowym za rok 2022 możliwe jest nie tylko odliczenie tej ulgi od podatku. Wprowadzono bowiem rozwiązania, które pozwala na zwrot niewykorzystanej ulgi, jeśli zbyt niskie zarobki uniemożliwiły podatnikowi skorzystanie z ulgi.  W stosunku do poprzedniego roku zasady korzystania z ulgi prorodzinnej nie uległy  żadnym zmianom i wciąż pozostają aktualne. Pamiętać więc trzeba, że:

PIT rozliczenie online 2023 z ulgą na dziecko przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym lub rodzicom zastępczym, którzy posiadają dzieci:

  • niepełnoletnie lub pełnoletnie uczące się (do ukończenia 25. roku życia);
  • niepełnosprawne, niezależnie od ich wieku.

 

fot. pitax

 

Ulga dotyczy osób, które osiągnęły w roku podatkowym dochody opodatkowane na zasadach ogólnych z zastosowaniem skali podatkowej (12% i 32%) i rozliczają PITy na formularzach PIT 36 i PIT 37. Zapis ten bardzo precyzyjnie wskazuje, że z ulgi na dziecko skorzystać nie mogą osoby, które rozliczają się na podstawie podatku liniowego (19%) lub też ryczałtu. W przypadku różnych źródeł dochodu ulga może dotyczyć tylko ich części, natomiast tego typu rozwiązania zawsze warto skonsultować. PITy online zawsze warto przygotowywać po rozpoznaniu swojej konkretnej sytuacji.

ePITy 2022

Rozliczenie PIT online jest stosunkowo proste, mimo że zmian podatkowych w tym roku było sporo i nie wszyscy potrafią się w nich odnaleźć. Tym chętniej więc sięgamy po pomoc programów, które dokonają za nas obliczeń niezbędnych do rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Pierwszym takim miejscem jest oczywiście strona www.podatki.gov.pl, na której ci z nas, którzy są zatrudnieni na umowę o pracę, umowę zlecenie, dzieło, otrzymują dochody z tytułu praw autorskich i wielu innych źródeł, znaleźć mogą przygotowany indywidualny formularz (najczęściej) PIT-37, który wystarczy zaakceptować, opłacić ewentualną niedopłatę do podatku i gotowe. Ten sposób na PIT rozliczenie online wydaje się banalnie prosty i wygodny. Pojawia się jednak pytanie, czy wszystkie ePITy 2022 naprawdę opłaca się rozliczyć w ten sposób. I tutaj pojawia się wątpliwość, na przykład w kontekście ulgi na dziecko.

 

fot. pitax

 

PIT rozliczenie online a ulga na dziecko

Korzystając z rządowego wsparcia i akceptując Twój ePIT, tracisz możliwość jakiegokolwiek odliczenia od dochodu. Twoje podatki są w takim przypadku obliczane jedynie na podstawie dokumentów złożonych przez twojego pracodawcę lub instytucję wypłacającą dochodu (PIT-11). Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie mają wiedzy, jakie ulgi czy odliczenia planujesz włączyć do tegorocznego rozliczenia. Tę wiedzę masz tylko ty, natomiast jeśli zaakceptujesz formularz na stronie podatki.gov.pl, to szansa skorzystania z ulgi za dany rok podatkowy znika. Jeśli chcesz więc z korzyści rozliczyć PIT przez internet, musisz skorzystać z nieco innego rozwiązania. Nie oznacza to jednak, że musisz samodzielnie wszystko wypełniać od podstaw. Jak rozliczyc PIT online?

Po pierwsze, możesz wykorzystać formularz z rządowej strony i potraktować jako punkt wyjścia. Jeśli tutaj wszystkie informacje od pracodawcy się zgadzają, możesz spokojnie na nich pracować.

Po drugie, z pomocą nowoczesnych programów do rozliczenie PITów online możesz całą operację przeprowadzić stosunkowo szybko, uzupełniając jedynie dane dotyczące ulg. Całą resztę program może pozyskać ze strony Ministerstwa Finansów. To znacząco usprawnia całą procedurę.

Dlaczego warto rozliczyć PITy online?

e-PITy online to cenne i wartościowe rozwiązanie. Przede wszystkim pozwala nam ono oszczędzić bardzo wiele czasu, który jeszcze nie dawno trzeba było poświęcić na przygotowanie tego formularza. Kolejna sprawa to minimalizacja ryzyka popełnienia zwykłego matematycznego błędu. Jeśli do formularza programu do rozliczania PIT online wprowadzisz prawidłowe dane, szansa, że pojawi się jakiś błąd w obliczeniach, jest właściwie równa zeru, czego nie można powiedzieć o samodzielnie dokonywanych operacjach matematycznych. Nawet najbardziej sprawnej w takich obliczeniach osobie może się przecież przydarzyć błąd.

 

 

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Komentarze

Komentarze