Po szczepieniu przeciwko Covid-19 zmarły 23 osoby. „Nie przejmujemy się tym ani nie martwimy, ponieważ…”

W całej Europie trwają szczepienia przeciwko Covid-19. Część osób nie może doczekać się szczepionki, inni są sceptyczni.

Tymczasem Norweska Agencja Leków (NOMA) bada przypadki zgonów po szczepieniu przeciwko Covid-19. Na około 20 tysięcy zaszczepionych osób, zmarło 23.

Podobnie jak w Polsce mówiono o zmarłych na koronawirusa, że mieli choroby współistniejące, tak i tutaj. Mowa jest o zgonach osób „starszych i słabych”. Po podaniu dawki szczepionki, pacjenci mieli gorączkę, biegunkę czy nudności.

 

To może być zbieg okoliczności, ale nie mamy pewności. Nie ma żadnego związku między tymi zgonami a szczepionką.

Istnieje prawdopodobieństwo, że te częste działania niepożądane, które nie są niebezpieczne dla sprawniejszych, młodszych pacjentów i nie są niczym niezwykłym w przypadku szczepionek, mogą zaostrzyć chorobę podstawową u osób starszych – powiedział BMJ Steinar Madsen, dyrektor medyczny Norweskiej Agencji Leków (NOMA)

 

Norwegowie nie zamierzają wstrzymywać ani ograniczać planów szczepień:

 

Nie przejmujemy się tym ani nie martwimy, ponieważ są to bardzo rzadkie zdarzenia i występowały u bardzo słabych pacjentów z bardzo poważną chorobą – twierdzi Madsen.

 

Oświadczenie w tej sprawie wydał też Pfizer:

 

Pfizer i BioNTech są świadomi zgłoszonych zgonów po podaniu BNT162b2. Współpracujemy z NOMA, aby zebrać wszystkie istotne informacje. (…) NOMA potwierdza, że ​​liczba dotychczasowych incydentów nie jest niepokojąca i zgodna z oczekiwaniami.

 

Pomimo tych oświadczeń, ilość zgonów zastanawia. Skoro to właśnie seniorzy mają być szczepieni w pierwszej kolejności, to mamy się liczyć z tym, że zabije ich biegunka…?

 

>>>Skutki uboczne po szczepionce przeciwko koronawirusowi. Zobacz listę!

 

źródło: bmj.com

Komentarze

Komentarze