Powrót do szkoły? Oto 6 powodów do radości!

Każdy początek roku szkolnego – bez względu na to, co mowa o żłobku, przedszkolu czy szkole – witamy z mieszanymi uczuciami.

W sieci widać, że wielu rodziców wprost mówi o uldze, że wakacje się kończą, bo dorośli będą mieli więcej czasu dla siebie. Inni z kolei, bardziej nastawieni na swoje dzieci, liczą się z tym, że rozpoczęcie nauki może być trudnym momentem. Często jest mowa o kryzysach adaptacyjnych.

Dla tych, którzy początek roku szkolnego witają z różnymi obawami i wątpliwościami, mamy 6 powodów do radości!

 

pixabay

 

Z pewnością nastawienie rodzica wpływa na dziecko. Jeśli dorosły jest przerażony tym, że dziecko idzie do szkoły czy przedszkola, to swoje emocje przenosi na dziecko. Warto więc podejść pozytywnie do edukacji.

 

Oto 6 pozytywów, jakie podaje psycholog Ewa Sękowska-Molga:

 

  1. Szkoła to nie tylko nauka i edukacja rozumiana tradycyjnie, ale też bardzo cenny dla dziecka trening umiejętności społecznych. To właśnie tutaj dziecko może nauczyć się komunikacji, budowania relacji i rozwiązywania konfliktów.
  2. Szkoła wprowadza rytm i rutynę do życia dzieci – jest to bardzo potrzebne dla stabilnego rozwoju dziecka
  3. To miejsce na nowe przyjaźnie i poznawanie różnych ludzi
  4. W szkole dzieci dostają wsparcie nauczycieli – często to właśnie nauczyciel odkrywa w naszym dziecku konkretny talent i pomaga go rozwijać
  5. Dzięki szkole dziecko może uczestniczyć w różnych aktywnościach, projektach i wydarzeniach
  6. Szkoła zdejmuje z rodziców dużą część obowiązków

 

Zachęcamy więc do dostrzegania plusów szkoły w szerszej perspektywie, a także docenianie funkcji edukacji jeśli chodzi o rozwój społeczny dziecka i budowanie jego charakteru.

 

Przedszkole, żłobek. Jak pomóc dziecku w adaptacji?

 

Komentarze

Komentarze