Ale premia! Oferowali pieniądze za głosowanie na TEGO kandydata!

Głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się już jutro – 12 lipca 2020 r.

Takie głosowanie powinno być indywidualną decyzją każdego wyborcy. Tymczasem jedna wielkopolskich firm oferowała pieniądze za oddanie głosu na jednego z kandydatów.

Przypomnijmy, że w II turze o głosy Polaków walczy Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski, a walka jest bardzo zażarta. Obecnie rankingi mówią o bardzo podobnych wynikach dla obydwu kandydatów. Tym samym wszystko rozstrzygnie się podczas wyborów.

 

Przedsiębiorstwo z Chociczy w powiecie średzkim zatrudnia kilkaset osób. Swoim pracownikom miało oferować premię – 300 zł. za oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego. Aby udowodnić swój głos, trzeba było zrobić zdjęcie karty do głosowania i przekazać pracodawcy.

 

radca prawny dr Rafał Wrzecionek mówi, że takie działanie jest niezgodne z prawem:

 

Jeśli uprawniony do głosowania przyjmie jakąś korzyść, np. korzyść majątkową za to, że uległ presji i oddał swój głos w sposób niezgodny z własnym przekonaniem, to w takiej sytuacji mamy do czynienia z przestępstwem przekupstwa wyborczego.

 

Dodatkowo dochodzi tu kwestia podległości służbowej. Niektóre osoby mogłyby ulec takiemu zaleceniu z uwagi na konsekwencje służbowe.

 

O sprawie poinformował TVP Poznań.

 

fot. pixabay

Komentarze

Komentarze