PRZEŁOM w badaniach nad otyłością! TYLE …% BMI dzieci DZIEDZICZĄ od rodziców!

Przełomowe odkrycia naukowców! Badacze odkryli, ile procent naszego BMI jest dziedziczone po rodzicach.

Naukowcy od lat ostrzegają rodziców przed konsekwencjami, jakie nadwaga i otyłość, mogą mieć dla ich potomstwa. Badacze odkryli właśnie, ile procent masy ciała dziecko dziedziczy po swoich rodzicach.

Eksperci przeprowadzili analizę około 100 tys. dzieci z sześciu krajów świata. Odkryli, że około 20 procent wskaźnika masy ciała (BMI) dziecko dziedziczy po matce, a kolejne 20 procent dziedziczy po ojcu. Co więcej, zespół wykazał, że im większa jest nadwaga rodziców, tym większa może być nadwaga ich dziecka.

Główny autor badania, prof. Peter Dolton z University of Sussex w Wielkiej Brytanii, poinformował o swoich odkryciach w czasopiśmie „Economics and Human Biology”.

Czytaj też: Jak określić prawidłową masę ciała? Jest na to sposób!

Obecnie otyłość dotyka około 1 na 5 dzieci i młodzieży w wieku 6–19 lat w Stanach Zjednoczonych, a odsetek ten wzrósł ponad trzykrotnie od lat siedemdziesiątych. Otyłość może mieć bezpośredni i długofalowy wpływ na zdrowie dziecka – może zwiększać ryzyko astmy, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, chorób serca i niektórych postaci raka. Otyłe dzieci są również bardziej narażone na emocjonalne problemy zdrowotne, takie jak niska samoocena i depresja.

BMI
Unsplash

Wpływ BMI rodziców na BMI potomstwa

Podczas gdy zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna są ważne dla utrzymania optymalnej wagi dziecka, istnieją pewne czynniki ryzyka otyłości, na które nie mamy wpływu, takie jak np. genetyka. Badania wykazały, że dziecko może odziedziczyć pewne geny od rodziców, które zwiększają jego podatność na przybieranie na wadze.

W nowym badaniu prof. Dolton i jego współpracownicy postanowili oszacować „międzypokoleniową transmisję” BMI między rodzicem a dzieckiem – to znaczy, ile BMI dziecka można przypisać BMI ich rodziców. Naukowcy odkryli, że około 35–40 procent masy, dziecko dziedziczy po rodzicach. Przebadane dzieci pochodziły z sześciu krajów, takich jak: USA, Wielka Brytania, Chiny, Indonezja, Hiszpania i Meksyk.

Zespół obliczył, że średnia międzypokoleniowa transmisja BMI między rodzicem a dzieckiem wynosi około 0,2. Innymi słowy, około 20 procent BMI dziecka należy do ojca, a 20 procent do matki.

Prof. Dalton twierdzi, że to odkrycie pokazuje, że dzieci urodzone przez otyłych rodziców są bardziej narażone na ryzyko otyłości.

”[…] Efekt rodzicielski jest ponad dwukrotnie większy w przypadku najbardziej otyłych dzieci niż w przypadku dzieci najszczuplejszych” – mówi naukowiec.

Czytaj też: Szokujące odkrycie! Data PIERWSZEJ miesiączki może mieć wpływ na…

Źródło: Medicalnewstoday.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze