Szokujące odkrycie! Data PIERWSZEJ miesiączki może mieć wpływ na…

Dzień pierwszej menstruacji to ważna chwila w życiu każdej kobiety. Datę tego szczególnego wydarzenia warto zapamiętać także dlatego, by móc oszacować…

Ryzyko zapadnięcia na chorobę układu sercowo-naczyniowego

Jak udowodnili uczeni z Harvard Medical School, panie, które wcześnie stały się kobietami, w późniejszym etapie życia charakteryzują się statystycznie wyższym wskaźnikiem BMI. Mają też większy obwód talii i większą ilość tkanki tłuszczowej, niż inne kobiety. Wszystkie te czynniki razem składają się na ogólną tendencję do otyłości. Ta z kolei wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krwionośnego.

Czytaj też: 7 sposobów, jak uniknąć ryzyka chorób serca

miesiączki
Pexels

Badanie

W badaniu uczestniczyło ponad 1600 kobiet, które przekroczyły 40. rok życia. Naukowcy zbadali u nich ilość tkanki tłuszczowej, a następnie zapytali każdą z nich o wiek pierwszej miesiączki. Prowadzący badanie dr Subbulaxmi Trikudanathan w ten sposób komentuje swoje rezultaty: „Wyniki sugerują, że wybrane genetyczne czynniki ryzyka, zwłaszcza wiek pierwszej miesiączki, jest ogólnie powiązany ze skłonnością do otyłości, choć nie ma związku z poszczególnymi wskaźnikami dystrybucji tkanki tłuszczowej.

Powstaje ważne pytanie, czy te czynniki mogą być używane do modyfikacji zachowań zdrowotnych u tych kobiet, po to, by uchronić je przed otyłością i chorobą sercowo- naczyniową”.

Czytaj też: Krew menstruacyjna – co mówi o twoim stanie zdrowia?

Źródło: BBC

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze