PUPILEK rodziny stał się NIEPRZYJAZNY i AGRESYWNY? Sprawdź! Być może Twój PIES cierpi na…

Dotychczas przyjazny pies zmienia się w zupełnie inne zwierzę?

Staje się nieprzyjazny i czasem agresywny. Nie che się witać, często zachowuje się wrogo wobec właścicieli i domowników. Śpi w dzień, a budzi się w nocy i oddaje mocz w domu?

 

Te objawy – jeśli występują u starszych zwierząt – mogą świadczyć o występowaniu zespołu zaburzeń poznawczych (ang. Cognitive Disorder Syndrome – CDS), czyli odpowiednika choroby Alzheimera!

Starzejące się psy, podobnie jak ludzie, mają nie tylko dolegliwości fizjologiczne związane ze stawami, schorzeniami wątroby, nerek czy układu krążenia. Ale zmienia się także mózg zwierzęcia.

 

Jak wynika z badań niemieckiego Federalnego Stowarzyszenia dla Zdrowia Zwierząt, zaburzenia podobne do demencji czy  Alzheimera występują już u 20% psów powyżej dziewięciu lat życia. Natomiast u zwierząt starszych niż piętnaście lat, aż 68%  z nich cierpi na CDS.

 

Jak sobie radzić z takimi zaburzeniami u naszych pupili?

Po pierwsze najważniejsza jest właściwa diagnoza. Następnie weterynarz może zalecić zmianę diety czy też przepisać leki. Dodatkowo ważne jest zapewnienie psu stałego planu dnia, który da poczucie bezpieczeństwa. Pomocny w niwelowaniu objawów zespołu zaburzeń poznawczych  może być także kontakt z innymi pasami, a szczególnie ze szczeniętami.

 

(aw), źródło: farmer.pl, fot. pixabay

 

Komentarze

Komentarze