Dziecko i Figura

Główna

Ranking 12. najlepszych miast świata na zakupy!

zakupy

Zakupy, zakupy, zakupy… można by pomyśleć, że dla niektórych to nie tylko hobby, ale i sens życia…

Zakupowy ranking CNN

Dla tych, którzy szukają niepowtarzalnych okazji, egzotycznych pamiątek czy po prostu interesujących miejsc, z pomocą przyszła amerykańska telewizja CNN, która stworzyła ranking 12. najlepszych miejsc na zakupy.

Tworząc tę nietypową klasyfikację, Amerykanie brali pod uwagę 4 czynniki, takie jak:

  • bliskość (czas dojazdu, dostępność transportu etc.)
  • wartość (okazje, obniżki etc.)
  • różnorodność (marki, kategorie, ilość stoisk etc.)
  • wrażenia (miasto, sklepowe witryny, obsługa etc.)

W każdej kategorii można było zdobyć od 1 do 10 punktów. Zobaczcie, jak przedstawia się klasyfikacja!

zakupy

Pixabay

Oto i lista miast (od ostatniego do pierwszego):

12. Seul (Korea Południowa)

4 punkty za bliskość, 7 za wartość, 4 za różnorodność i 6 za wrażenia (razem – 21 punktów)

Chwalony za niskie ceny lokalnych produktów, ale również za łączenie tradycji z nowoczesnością. W Seulu sprzedawcy są prawnie zobligowani do akceptowania płatności kartą. I to bez względu na cenę. Poza tym, to naprawdę piękne miasto, które oczaruje każdego!

11. Mediolan (Włochy)

5 za bliskość, 5 za wartość, 4 za różnorodność, 8 za wrażenia (22 punkty)

Chwalony za olbrzymią ilość sklepów z bogatym asortymentem oraz za najszybszą na świecie dostępność do najnowszych kolekcji. Ale Mediolan warto odwiedzić również dlatego, że jest to niezwykle urokliwe miasto. To prawdziwa stolica światowej mody!

10. Madryt (Hiszpania)

6 za bliskość, 6 za wartość, 4 za różnorodność, 7 za wrażenia (23 punkty)

Chwalony głównie za sklepy z unikatowymi pamiątkami. Jednak to nie wszystko! Madryt jest też niezwykle pięknym miastem, w którym znajdziemy mnóstwo urokliwych uliczek z przytulnymi restauracjami i kawiarenkami. To prawdziwy raj dla „zakupoholików”. W mieście tym znajdziemy luksusowe sklepy z odzieżą, biżuterią i najwyższej klasy zegarkami.

9. Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

6 za bliskość, 6 za wartość, 8 za różnorodność, 4 za wrażenia (24 punkty)

Chwalony za oryginalne centra handlowe (parki, wodospady, stoki narciarskie) oraz za Dubai Shopping Festiwal, podczas którego na produkty są nawet 70-procentowe upusty. Z pewnością warto jest wybrać się na zakupy do The Dubai Mall. To centrum handlowe znane jest z luksusowych sklepów takich jak Cartier i Harry Winston. Ma również akwarium, lodowisko i 360-stopniowe widoki na miasto z najwyższego budynku na świecie, Burj Khalifa. Z kolei w City Walk znajdziemy dziesiątki ekskluzywnych międzynarodowych marek, takich jak 7 For All Mankind, Karl Lagerfeld i Rag & Bone. Centrum handlowe jest także domem dla wielu rodzinnych atrakcji, takich jak np. centrum gier. Jeżeli nie byliście jeszcze w Dubaju, z pewnością warto go odwiedzić!

8. Wiedeń (Austria)

Bliskość – 6, wartość – 8, różnorodność – 3, wrażenia – 8 (25 punktów)

Chwalony za stary rynek – Naschmarkt oraz dużą liczbę lokalnych specjałów kulinarnych. Wiedeń to też niezwykle urokliwe i piękne miasto!

7. Buenos Aires (Argentyna)

6 – bliskość, 8 – wartość, 6 – różnorodność, 8 – wrażenia (27)

Buenos Aires zostało pochwalone za atmosferę, przystępne ceny oraz za duży wybór wyrobów skórzanych.

6. Hongkong (Chiny)

10+5+6+7=28

W kategorii „bliskość” jako jedyny dostał 10 punktów. Chwalony szczególnie za obsługę. Według badań, w 2018 roku 76% turystów było usatysfakcjonowanych po wydaniu pieniędzy w Hongkongu.

zakupy

Pixabay

5. Paryż (Francja)

6+6+8+9=29

Stolica Francji, rzecz jasna, została pochwalona za dostępność kolekcji światowej sławy projektantów, a przy tym za niewygórowane ceny. Pozytywne wrażenie wywiera też sposób urządzenia centrów handlowych, które już z daleka przyciągają uwagę zakupowiczów. W jednym z nich organizuje się w każdy piątek darmowy pokaz mody. Czy to nie prawdziwa gratka? Bez wątpienia do najsłynniejszych paryskich ulic, na których można zrobić świetne zakupy należy zaliczyć The Champs-Élysées. Jeżeli jeszcze jej nie widzieliście, z pewnością warto ją odwiedzić!

4. Kuala Lumpur (Malezja)

6+10+8+6=30.

To jedyne miasto z 10 punktami w kategorii „wartość”. Chwalone za ilość centrów handlowych, ich wielkość i różnorodność. Dodatkowo zebrało pozytywne recenzje za jakość usług i cenę. W sercu miasta znajduje się ponad osiem dużych centrów handlowych, a większa część doliny Klang, jest domem dla około 12 dodatkowych centrów handlowych. W centrach handlowych w Kuala Lumpur znajdują się kompleksy, w których mieszczą się duże, markowe sklepy, niezależne marki oraz lokalne butiki. Szaleństwo zakupowe w Kuala Lumpur to jest to!

3. Londyn (Wielka Brytania)

6+6+10+9=31

Stolica Wielkiej Brytanii dostała maksymalną liczbę punktów w kategorii „różnorodność”. I nic w tym dziwnego, jeżeli weźmiemy pod uwagę etniczną mozaikę miasta. Każda nacja chce się pochwalić swoim rękodziełem czy kuchnią. Londyn jest nie tylko bardzo nowoczesny, ale też niezwykle barwny oraz kolorowy!

W Londynie znajduje się kilka różnych dzielnic i ulic handlowych, a każda z nich słynie z czegoś innego. Zakupy w Londynie mogą być zarówno ekscytujące, jak i różnorodne: od dóbr luksusowych w Mayfair, przez dziwaczne znaleziska w Covent Garden, po duże centra handlowe, takie jak Westfield i słynne londyńskie domy towarowe, w tym Harrods. To miasto, w którym nie sposób się nudzić!

2. Tokio (Japonia)

8+8+9+9=34

W Tokio klienta traktują jak króla – tak przynajmniej oceniają Amerykanie. Personel potrafi porozumiewać się w wielu językach. W razie problemów można skorzystać z usług zakupowego doradcy. Japonia to przed wszystkim olbrzymi wybór wśród odzieży i elektroniki. Zakupy w Tokio to ekskluzywna i niecodzienna moda, tradycyjne wyroby rzemieślnicze, wyroby vintage oraz wszelkiego rodzaju pamiątki. Jeżeli nie byliście jeszcze w tym kraju, z pewnością warto go zobaczyć!

1. Nowy Jork (Stany Zjednoczone)

8+7+10+10=35

Nowy Jork to miasto, które znalazło się na szczycie rankingu CNN. I nie bez powodu! Właściwie już sama nazwa miasta mówi sama za siebie. W Nowym Jorku można dostać wszystko w większych ilościach niż gdziekolwiek indziej na świecie. Dla tych, którzy polują na okazje, „New York Magazine” regularnie przygotowuje przewodnik z porównywarką cen.

Nowy Jork to również modowa stolica świata. To miasto, które nigdy nie śpi. Jaka jest najlepsza ulica handlowa w Nowym Jorku? Nowojorska Fifth Avenue to najsłynniejsza ulica zakupowa miasta i prawdopodobnie najsłynniejsza ulica handlowa na świecie.

„Nie możesz udać się do Nowego Jorku bez spaceru po Fifth Avenue. 5th Avenue biegnie z północy na południe przez Manhattan, a główna dzielnica handlowa znajduje się od 14th Street do 59th Street. 5th Avenue jest najbardziej znana z luksusowych butików i dużych domów towarowych” – tłumaczą twórcy rankingu.

Które z powyższych miast zaciekawiło was najbardziej? Gdzie chcielibyście zrobić zakupy? Dajcie nam znać w komentarzach!

Czytaj też: Wybierasz się na ZAKUPY? Katarzyna BOSACKA radzi: Jak NIE marnować PIECZYWA?


Źródło: CNN
Zdjęcia: Pixabay
  
Wyżej