Skąd biorą się koszmary u dziecka?

Regularny sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Koszmary, lęki nocne i niespokojny sen to problemy, z jakimi często zmagają się najmłodsi. Jakie są przyczyny koszmarów i jak zapewnić dziecku spokojny sen?

unsplash.com

Czym są koszmary?

Koszmary, czyli przerażające sny o realistycznej treści zdarzają się prawie każdemu. Najczęściej pojawiają się u dzieci w wieku od 3 do 5 lat. Szczyt intensywności snów przypada na drugą połowę nocy, dlatego wtedy najczęściej pojawiają się koszmary. Zbyt częste pojawianie się złych snów u dzieci może doprowadzić do problemów w prawidłowym rozwoju.

Przyczyny złych snów

Najczęstszą przyczyną koszmarów jest stres i ciężkie sytuacje, z którymi dziecko spotkało się w ciągu dnia. Nadmiar telewizji, gdzie często pojawiają się trudne i straszne sceny, również może wpłynąć na niespokojny sen dziecka.  W podobny sposób mogą działać nieodpowiednie treści znalezione w Internecie lub gazecie. Straszne sny mogą pojawić się również u dzieci mających problemy z samoakceptacją i pewnością siebie. Nadmierny wysiłek fizyczny to kolejny powód występowania koszmarów. Jeżeli dziecko ma niespokojne sny w dni, w które było bardzo aktywny fizycznie, należy ograniczyć jego wysiłek.

Jak poprawić komfort snu dziecka?

Zapewnij swojemu dziecku spokojne, ciche miejsce do snu. Ważne, by czuło komfort, wygodę i bezpieczeństwo. Warto zostawić zaświeconą lampkę, by delikatnie rozświetlała pomieszczenie. Dobrym pomysłem jest również spokojna, relaksacyjna muzyka. Pomocne mogą być bajki, a zwłaszcza bajki terapeutyczne. Czytanie przed snem wyciszy i zrelaksuje dziecko, a także wprowadzi go w pozytywny nastrój. Przytulanie dziecka przed zaśnięciem pomoże zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, co wpłynie na spokojny sen.

Rozmowa

Najważniejsza jest codzienna rozmowa. Warto wytłumaczyć dziecku skąd biorą się sny i przypomnieć, że nie są prawdziwe. Rozmawiaj z dzieckiem o jego trudnościach i znajdź przyczynę stresu. Dowiedz się, jak mijają mu dni w przedszkolu i czy coś szczególnie go niepokoi w najbliższym otoczeniu. Najważniejszy jest komfort psychiczny dziecka. Po rozmowie wzrośnie jego poczucie zaufania i bezpieczeństwa.

Obserwuj dziecko

Zwróć uwagę na bajki, jakie ogląda Twoje dziecko. Czy nie ma w nim zbyt agresywnych scen? Czy postacie pojawiające się w bajkach nie są zbyt straszne? Sprawdź, czy treści przeglądane przez malucha w Internecie nie są zbyt niepokojące. Obserwuj dziecko, by znaleźć przyczynę występowania koszmarów i zapewnić mu spokojny sen.

Komentarze

Komentarze