Sprawdź koniecznie! Czy kładziesz swoje dziecko na brzuszku wystarczająco często?

Śpiący maluszek może nie spędzać wystarczająco dużo czasu na swoim brzuchu. Na pewno wiesz, jak ważne jest, aby dziecko spało na plecach, ale czas spędzany na brzuszku jest również ważny.

„Czas brzucha” pomaga Twojemu dziecku wzmocnić mięśnie górnej części ciała i szyi, to oczywiste. Jednak ta pozycja nie tylko buduję siłę jego mięśni, ale także pomaga Twojemu dziecku rozwijać mózg.

Widzisz, leżąc na plecach, masz tylko jedną perspektywę świata. Umieszczenie dziecka na brzuszku zachęci je do rozejrzenia się, sięgnięcia po zabawki lub próby czołgania się i przewracania. Eksperci odkryli, że dzieci, które nie spędzają wystarczająco dużo czasu na brzuchu, często mają opóźnienia w zakresie zdolności motorycznych, takich jak siadanie, przewracanie się i czołganie. Wraz z opóźnieniami ruchowymi, możesz narazić dziecko na plagiocephalię pozycyjną (zniekształconą głowę lub płaski punkt na głowie dziecka ). Jeśli Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu w jednej pozycji na plecach, może mieć płaskie miejsce z tyłu lub boku głowy.

Niektóre dzieci w naturalny sposób lubią spędzać czas na brzuszkach; jednak dzieci, które przyzwyczajają się do tego, że są na plecach, często nie lubią innych pozycji. Postaraj się, aby czas na brzuchu kojarzył  się dziecku z zabawą i powoli wprowadzaj go do jego życia.

Oto kilka sposobów do wspólnych ćwiczeń brzuszkowych z dzieckiem:

#Zacznij wcześnie wprowadzać pozycję na brzuchu do aktywności swojego dziecka. Kiedy Twoje maleństwo się urodzi, może nie mieć preferencji co do pozycji. Kiedy jest przytomne i bezpieczne, spróbuj umieścić go na brzuszku. Pozwól mu leżeć w tej pozycji na Twoich kolanach, podczas gdy Ty masujesz jego plecy.

#Zacznij od kilku minut na brzuszku dziennie. Dobry start to dwie lub trzy minuty na raz. Możesz spróbować położyć dziecko w tej pozycji na kilka minut po każdej zmianie pieluchy.

#Zabawa na macie edukacyjnej świetnie nadaje się do pozycjonowania dziecka na brzuchu. Możesz umieścić dodatkowe zabawki lub lustra w pobliżu, aby miało co chwycić i pobawić się.

#Zejdź z dzieckiem na podłogę. Twoje maleństwo będzie miało dużo więcej radości jeśli będziesz w pobliżu. Połóż się obok niego na podłodze i pobaw się z nim. Możesz również położyć się na plecach i położyć dziecko na swoim brzuchu. Gdy maluch jest trochę starszy, spróbuj wykonać z nim ćwiczenia podłogowe. Na przykład takie, połóż się na plecach, zegnij kolana jakbyś chciała usiąść i połóż dziecko na kolanach. To wspaniałe ćwiczenie, a Twoje dziecko je pokocha.

#Umieść lusterko lub zabawkę z lustrem na podłodze tuż przed dzieckiem. One naprawdę lubią patrzeć na lustra i obserwować swoje odbicie.

#Zachęcaj maluszka do sięgania po zabawki, potrząsając grzechotkami lub kluczami przed sobą. Możesz być naprawdę zaskoczona, gdy nagle zacznie się kręcić, aby je zdobyć.

#Pomóż dziecku nauczyć się przewracać, kładąc pod nim koc. Możesz pomóc mu trenować, delikatnie go przewracając, używając koca.

DB

Źródło: justmummies.com

Foto: images.parents.mdpcdn.com

Komentarze

Komentarze