Spray na komary to trucizna dla mózgu! Niektóre preparaty wycofano z aptek

Obecnie jest mnóstwo produktów na komary. Substancja w nich zawarta może zagrażać zdrowiu.

Odstraszając komary, czy inne gryzące owady, nie wolno zapominać o swoim zdrowiu – apeluje Główny Inspektorat Sanitarny.

 

Amerykańscy naukowcy postanowili przyjrzeć się preparatom mającym działać odstraszająco na komary. Naukowcy z Institut de Pecherche pour le Developpement w Montpellier wykazali neurotoksyczne działanie substancji DEET (N,N-Diethyl-3-methylobenzamide), która znajduje się w większości produktów odstraszających komary.

 

Ich zzęste stosowanie zwiększa ryzyko, że mogą pojawić się bóle głowy, drżenie mięśni, podrażnienie śluzówki, może nawet doprowadzić  do nieodwracalnych skutków w postaci porażenia mięśni oddechowych. To prawda, że środek DEET może niekorzystnie wpływać na układ nerwowy – mówi prof. Włodzimierz Urbaniak, chemik Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

ZOBACZ TEŻ:TE PRODUKTY WYWOŁUJĄ ZGAGĘ! Dowiedz się, jak skutecznie pokonać zgagę

 

Dla zdrowia zagraża 30proc lub więcej tej substancji w sprayach. Najbardziej narażeni na działanie skutków ubocznych będziemy stosując produkty co najmniej 3 razy dziennie w ciągu doby. Spray niesie największe ryzyko, ponieważ spryskując nim ciało może dostać się do jamy ustnej. Płyny czy kremy antykomarowe są mniej inwazyjne.

 

Źródło:medonet, fakt/ pixabay

 

Komentarze

Komentarze