Starasz się o dziecko, a masz kota w domu? Lepiej się przebadaj. Istnieje choroba, która nie jest zagrożeniem dla ciebie, ale dla twojego maleństwa.

 

Mowa oczywiście o toksoplazmozie, jednej z najpopularniejszych chorób pasożytniczych u ludzi, którą wywołuje pierwotniak o nazwie Toxoplasma godnii. Choroba zazwyczaj przebiega bezobjawowo, dlatego większość kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że kiedyś była zakażona, albo, że nadal jest.

Toksoplazmoza jest szczególnie groźna dla kobiet, które planują macierzyństwo.

 

 

Jak można się zarazić toksoplazmozą?

 

Bezpośrednimi żywicielami pierwotniaka Toxoplasma gonidii są koty, zwłaszcza te karmione surowym mięsem lub polujące na gryzonie i to właśnie od tych milusińskich możemy się zarazić.

Koty, o ile są rzeczywiście chore mogą wydalać oocyty pierwotniaka, które stają się niebezpieczne po ok. 1-5 dniach. Dlatego czyszcząc kuwetę swojego pupila najlepiej robić to w rękawiczkach.

Poza kotami istnieje jeszcze inny sposób zakażenia tą chorobą, jeśli np. spożywamy zanieczyszczoną wodę, surowe lub półsurowe mięso lub niepasteryzowane świeże mleko.

 

Planujesz ciążę, upewnij się, że jesteś zdrowa i zrób badania.

 

Przed planowaną ciążą lub na jej początku najlepiej upewnić się, czy nie jest się zakażoną i zrobić odpowiednie badania krwi, ponieważ toksoplazmoza w ciąży jest niezwykle groźną chorobą zwłaszcza na najwcześniejszych jej etapach.

W I trymestrze zakażenie tą chorobą może zakończyć się poronieniem. Jeśli do zarażenia dochodzi w II trymestrze może dojść do wad płodu, w tym wad układu nerwowego.

 

Jeśli wyniki badań będą świadczyć o tym, że w trakcie ciąży (lub na krótko przed nią) doszło do zakażenia toksoplazmozą, potrzebne jest leczenie. Lekarze najczęściej stosują spiramycynę i zalecają przyjmowanie przez cały okres ciąży. Lek ten zmniejsza przede wszystkim ryzyko przeniknięcia pierwotniaków przez łożysko do rozwijającego się płodu.

 

Jak uchronić się przed zachorowaniem? O czym należy pamiętać?

Ważne jest, aby:

  • nie spożywać surowego i niedopieczonego mięsa, unikać jedzenia tatara i krwistych befsztyków, nie próbować surowego mięsa podczas jego przyprawiania.
  • dokładnie myć owoce i warzywa
  • nie pić mleka prosto od krowy
  • nie całować kota, nie przytulać i nie pozwalać mu spać w łóżku
  • po zabawie z kotem dokładnie myć ręce.
  • kuwetę kota czyścić regularnie i tylko w gumowych rękawiczkach, albo najlepiej to zadanie na czas ciąży powierzyć komuś innemu.

 

Pamiętaj zrób badania. W ten sposób zadbasz o zdrowie swojego dziecka.

 

Źródło poradnik.zdrowie.pl

zdjęcie pixabay

 

Komentarze

Komentarze