Szkoła rodzenia – dlaczego warto się zapisać?

Przyszli rodzice, chcąc przygotować się do nowej roli, szukają porad u wielu źródeł. Natłok informacji, może spowodować chaos w głowach, który pomoże uporządkować szkoła rodzenia!

https://pl.freepik.com/

Dlaczego warto?

Udział w zajęciach szkoły rodzenia, to merytoryczne przygotowanie się do porodu i pielęgnacji noworodka. Położna prowadząca zajęcia, udzieli ważnych wskazówek, odpowie na wszelkie pytania, rozwieje wątpliwości i usystematyzuje zdobytą już wiedzę. Dodatkowo poznasz innych rodziców, którzy są w tym samym położeniu co Ty. Będziesz mogła wymieniać się doświadczeniami z innym mamami.

Kilka słów

Szkoła rodzenia jest dobrowolna. Polecana parom, które chcą świadomie przygotować się na przybycie nowego członka rodziny. Na zajęcia warto zabrać partnera, aby oswoił się z nową sytuacją i dowie się jak pomóc Ci pomóc w okresie ciąży, porodu, połogu oraz przy maluszku.

Jak wybrać

Wybierając szkołę rodzenia, zwróć uwagę na:
– kwalifikacje osoby prowadzącej zajęcia,
-pomoce jakie oferuje,
– materiały i sprzęty do ćwiczeń,
-czas  i częstotliwość zajęć, forma ich prowadzenia.

Forma zajęć

Zajęcia są realizowane w formie płatnej i bezpłatnej.
Darmowe, finansowane przez NFZ – odbywają się w szpitalnych oddziałach położniczych. Personel placówki prowadzi zajęcia. Dzięki tej opcji poznasz szpital, oddział, zasady tam panujące, oraz pracowników szpitala, w którym zdecydowałaś się na poród.
Prywatna szkoła rodzenia ,to niezależna instytucja. Prowadzą ją osoby, których zadaniem jest przygotowanie ciężarnej do porodu i pierwszych miesięcy po nim. Zaletą takich zajęć, jest ich kameralność i mniej oficjalny charakter.
Internetowe zajęcia – przybierają dwie formy. Szkolenie online prowadzone w grupach lub indywidualnie. Realizowane są po zapisie, który skutkuje otrzymaniem tematycznych filmików, oraz materiałów.

Czas trwania

Oferty dają możliwość dopasowania udziału niezależnie od Twojego trybu życia. Szkoła rodzenia trwa ok. 2-3 miesiące. Warto zacząć te przygodę miedzy 6, a 8 miesiącem ciąży. Mogą to być kursy weekendowe, wieczorowe szkolenie, bądź cykl internetowy.

Program

Zagadnienia i sposoby przekazywania treści, zależą od wybranej placówki. Zazwyczaj są to zajęcia, które realizują program wykładowy i praktyczny. Od ciąży, przygotowań do porodu jak i jego samego, poprzez połóg i pierwsze miesiące życia dziecka.

Szkoła rodzenia pozwoli Ci na uporządkowanie informacji i dostarczeniu rzetelnej wiedzy. Wsparcie innych osób oraz pomoc położnej jest ogromnym plusem dla rodzącej i jej partnera. Dzięki różnym formom, możesz dopasować zajęcia, które odpowiadają Twojemu trybowi życia.

 

Komentarze

Komentarze