Sztuka kończenia konfliktów

Nie ma wśród nas osób, którym nigdy nie zdarzyło się pokłócić. Kłócimy się o mniej, lub bardziej poważne sprawy, jednak każde nieporozumienie pozostawia rysę na znajomości lub związku. Powiedzenie prostego słowa „przepraszam” wydaje się czasem niezwykle trudne. Czy da się w inny sposób zakończyć kłótnię? Jak rozwiązywać konflikty?

unsplash.com

Czym jest konflikt?

Konflikt to spór dwóch lub więcej osób, któremu towarzyszą negatywne uczucia, takie jak gniew, agresja, złość, frustracja i napięcie. Konflikty występują najczęściej, gdy pojawiają się sprzeczności, kłopoty w podejmowaniu decyzji, odmienne poglądy i przeszkody w dążeniu do celu w różnych relacjach i związkach.

Jak rozwiązywać konflikty?

Warto zapamiętać parę zasad, które mogą okazać się bardzo przydatne w łagodzeniu lub całkowitym zakańczaniu kłótni. Oto kilka kroków, które mogą pomóc w zakończeniu konfliktu.

Źródła konfliktu

Pierwszym krokiem do zakończenia kłótni jest dotarcie do jego źródeł. Konflikt to obraz niezaspokojonych potrzeb obu stron. Często gromadzimy w sobie emocje, potrzeby i nadzieje, których natłok powoduje kłótnie nawet z najmniejszych błahostki. Warto rozmawiać o swoich potrzebach, emocjach i odczuciach, by odnaleźć źródło sporu.

Czas – lekarstwo na negatywne emocje

Po konflikcie atmosfera między dwoma osobami może być wyjątkowo napięta. Najlepszym antidotum wydaje się tu czas. Kilka minut, godzin, a nawet dni pozwoli obu stronom na ochłonięcie po ciężkiej kłótni. Po upływie czasu, obie strony mogą popatrzyć na źródło i przebieg konfliktu z dystansem i bez negatywnych emocji.

Napisz list

Psychologie uznali pisanie listów za jeden z lepszych pomysłów na zakończenie konfliktu. Samo pisanie listu pozwala wyrzucić z siebie negatywne emocje, a także pomaga w szczerym opisaniu swoich uczuć i emocji. List to doskonały sposób na opisanie swoich pragnień i oczekiwań w danej relacji. Pomaga równie w ujarzmieniu złych emocji. Pisząc list nie wypowiemy przykrych słów, których najczęściej głęboko żałujemy w późniejszym czasie.

Wysłuchaj drugą osobę

W sztuce kończenia konfliktów ważne jest słuchanie siebie nawzajem. Rozmowa, która ma wyjaśnić i zakończyć daną kłótnie może być naprawdę ciężka i emocjonująca, jednak by zakończyła się pomyślnie, nie należy zapominać o wysłuchaniu drugiej osoby. Warto podjąć próbę zrozumienia jej punktu widzenia i działania.

Przyznanie się do błędu

Warto pamiętać, że konflikty wynikają najczęściej z powodu błędów popełnionych przez obie strony. Jeżeli wiesz, że popełniłeś błąd, najlepszym sposobem jest szczerość. Przyznanie się do błędu to akt dobrej woli i symbolizuje zejście z pola walki.

Zobacz również: Gniew – skąd się bierze? Jak zapanować nad emocjami i ujarzmić złość?

 

Źródło: focusnauka.pl

Komentarze

Komentarze