Dziecko i Figura

Główna

Ten element dekoracji wnętrz może powodować raka! 81% ludzi używa go regularnie!

Nie można im odmówić elegancji i stylu, co sprawia, że potrafią  dodać uroku temu nawet najbardziej surowemu wnętrzu. Idealnie sprawdzają się podczas długich, jesiennych wieczorów, a ich przyjemny zapach odpręża i koi zmysły. Dlatego też, są tak lubianym i chętnie wybieranym elementem dekoracyjnym domu. Teraz okazuje się, że mogą wykazywać właściwości rakotwórcze. O czym mowa?

Wabią i trują!

Świeczki zapachowe należą do tej grupy elementów dekoracyjnych, który niewielkim kosztem może przyczynić się do urozmaicenia wnętrza. Świetnie sprawdza się jako akcent wyposażenia sypialni czy łazienki. Dodatkowo ich działanie wycisza i odpręża. Jednak na walorach estetycznych ich pozytywne zastosowanie się niestety kończy. Bowiem jak się okazuje spora część zawiera właściwości  trujące, i mimo, że prezentują się obłędnie to niestety częstują nas toksycznymi oparami.

źródło: https://www.instagram.com/kringlecandle_east_europe/

źródło: https://www.instagram.com/juststayclassy_/

Mało tego, obok pieców opalanych drewnem i węglem, świeczki zapachowe są uznane jako kolejne źródło zanieczyszczeń.  A problem jest o tyle poważny, że według najnowszych badań az 81% osób używa ich regularnie. Jednak mało kto wie, że niektóre z nich mogą powodować groźne choroby m.in astmę czy raka płuc. Dlatego też przed kupnem kolejnego opakowania, warto zwrócić szczególną uwagę na skład chemiczny i upewnić się, że produkt, który chcemy nabyć nie zawieraja wosku parafinowego. Bowiem parafina, jako pochodna ropy naftowej to wyjątkowo niebezpieczny związek, który  emituje ogromną ilość dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowo zawiera w sobie  aż 11  innych związków rakotwórczych, przez co może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie. Jednak firmy, serwując klientom niebezpieczne substancje, mają na uwadze jedynie aspekt oszczędnościowy – parafina jest znacznie tańsza niż woski mniej trujące, a dodatkowo wzmacnia walory zapachowe.

źródło: https://www.instagram.com/lezeipachne/

Zapach na zamówienie

Jeśli, jednak świece zapachowe są  u ciebie stałym elementem wystroju wnętrza i nie wyobrażasz sobie, że podczas kolejnych domowych zakupów nie zgarniesz ich z półki, nic straconego. Otóż istnieją marki, które zamiast szkodliwych ilości parafiny stosują woski pszczele, sojowe czy roślinne. Nie zawierają one szkodliwych chemikaliów, a na dodatek są bezdymne, dzięki czemu świeca pali się znacznie dłużej, a sam płomień jest bardziej równomierny. Jeszcze inną alternatywą, może być zaprojektowanie własnego zapachu świecy, poprzez użycie naturalnych olejków eterycznych. Wówczas możemy uzyskać taki efekt  jaki tylko chcemy, a nawet stworzyć całą kolekcję ulubionych i co najważniejsze – autorskich zapachów.

Zdjęcie główne: https://www.instagram.com/thespruceofficial/


  
Wyżej