TŁUSTE menu nie tylko negatywnie odbija się na SYLWETCE, ale też MOŻE…

Naukowcy z University of Minnesota odkryli, że tłuste menu nie tylko negatywnie odbija się na sylwetce, ale też może mieć niekorzystny wpływ na dobowy rytm snu.

Wpływ niezdrowego jedzenia na sen

Badacze przez dwa miesiące obserwowali konsekwencje niezdrowego jedzenia u szczurów. W tym okresie gryzonie jadały dużo i tłusto. Po ośmiu tygodniach nie tylko przybrały na wadze, ale i zmieniły swoje nocne przyzwyczajenia. Sypiały więcej, ale bardziej niespokojnie niż inne szczury i często ucinały sobie drzemki w ciągu dnia.

tłuste
Unsplash

Dlaczego tak się dzieje?

Przyczyną takiego stanu rzeczy może być oreksyna, inaczej hipokretyna, neuropeptyd, który odgrywa ważną rolę w procesie regulowania zarówno rytmu dobowego, jak i apetytu. Niedobór hipokretyny, odpowiedzialnej za utrzymywanie organizmu w stanie czuwania, jest między innymi przyczyną narkolepsji, niekontrolowanego zapadania w sen.

Jest ona także ogniwem, które powoduje, że po tłustym posiłku stajemy się senni. Ten mechanizm ma zresztą podłoże ewolucyjne, ponieważ dla naszych przodków pełny brzuch oznaczał czas zasłużonego odpoczynku.

Dziś wciąż na nas działa i właśnie dlatego konsekwencją wysokotłuszczowej diety jest ospałość, brak energii i permanentne zmęczenie. Nic, tylko trzeba przerzucić się na sałatki!

Czytaj też: Oto 6 składników, które sprawiają, że zwykła sałatka TUCZY!

tłuste
Unsplash

Sałatka kachumber

Jedną z najzdrowszych sałatek świata jest kachumber. To danie sałatkowe, które jest bardzo popularne w kuchni indyjskiej. Składa się ono ze świeżych, pokrojonych w kostkę pomidorów, ogórków, czerwonej cebuli, soku z cytryny oraz czasami także papryczki chili.

Sałatkę tę można przygotować w ciągu zaledwie kilku minut ze składników, które z łatwością znajdziesz w lodówce. Ta bardzo pożywna i łatwa do zrobienia sałatka, może być idealna jako poranna przekąska lub lunch.

tłuste
Unsplash

Jak ją zrobić?

Przepis na tę sałatkę jest bardzo łatwy. Wystarczy kilka prostych składników, by już w kilka minut wyczarować smaczne i bardzo zdrowe danie.

Oto składniki:

  • 1 czerwona cebula
  • 1 pomidor
  • sok z cytryny
  • proszek chilli w proszku lub mała papryczka chili

Sposób przygotowania:

  • posiekaj cebulę i pomidora (oraz papryczkę chili lub dodaj odrobinę chili w proszku)
  • wyciśnij trochę soku z cytryny
  • przypraw do smaku solą i pieprzem

Poznaj korzyści zdrowotne tej sałatki – KLIKNIJ TU.

Źródło: Health.com

Zdjęcia: Unsplash

Komentarze

Komentarze