TRUDNE DO USUNIĘCIA PLAMY (z krwi, atramentu lub herbaty)? Mamy na nie sposób!

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób należy czyścić plamy z atramentu, długopisu, lub błota. Okazuje się, że bardzo często wywabiamy plamy nieodpowiednimi środkami, przez co zabrudzenia stają się jeszcze większe. Poznaj triki, dzięki którym wyczyścisz plamy skutecznie i szybko!

Trawa

Plamy z trawy są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli chcemy się ich pozbyć należy zapamiętać bardzo ważną zasadę: nigdy nie traktujemy zabrudzeń wrzątkiem czy bardzo gorącą wodą, ponieważ po takiej kąpieli barwnik trawy wniknie głębiej w materiał. W celu usunięcia plam z trawy należy je potrzeć ściereczką nawilżoną wodą utlenioną. Jest to skuteczna metoda w przypadku plam na ubraniach lnianych i bawełnianych. Plamy z trawy łatwo ulegają działaniu wody utlenionej. Bardzo skuteczne okazuje się również potraktowanie plamy mlekiem, które świetnie radzi sobie z wywabianiem zabrudzeń.

Atrament

Plamy z atramentu bardzo skutecznie wywabia cytryna, zarówno z wyrobów skórzanych, ubrań, dłoni, jak i z drewnianych mebli lub podłogi. Zabrudzone strefy należy pocierać szmatką, która jest nawilżona sokiem cytrynowym, do momentu usunięcia atramentu.

Buraki

Plamy z buraków należy w pierwszej kolejności zetrzeć mokrą gąbką, a następnie namoczyć tkaninę w zimnej wodzie. Taka kąpiel powinna trwać około 24 godzin. Po tym czasie należy zastosować nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Bardzo skuteczne jest polanie świeżej plamy wrzątkiem, działa to jednak wyłącznie w przypadku tych tkanin, które można namaczać wrzącą wodą.

Długopis

W przypadku świeżych plam warto zastosować następującą metodę. Zabrudzoną tkaninę należy najpierw zamoczyć w kwaśnym mleku, a następnie uprać ubranie. W przypadku starych plam warto posłużyć się sokiem z cytryny lub 10-procentowym kwasem cytrynowym.

Farba olejna

Farbę olejną usuwamy za pomocą benzyny, następnie stosujemy detergent.

Flamastry

Plamy, które zostały „namalowane” flamastrami trzeba usuwać w następujący sposób: najpierw tkaninę pierzemy przy użyciu mydła lub gliceryny, a następnie pierzemy ją po raz drugi jak zwykle. Pozostałości, których nie uda się zmyć za pierwszym razem warto potraktować spirytusem metylowym.

Herbata

W pierwszej kolejności tkaninę namaczamy w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, a następnie czyścimy plamę alkoholem metylowym. Plamy z herbaty na białym obrusie znikną bez śladu, jeśli potraktujemy je sokiem z cytryny, a następnie letnią wodą.

Krew

Plamy z krwi należy moczyć w zimnej wodzie. To zasada, o której nie możemy zapominać! Zapieramy plamę solą i małą ilością chłodnej wody.

Zobacz też: Setki dzieci ZMARŁO W MĘCZARNIACH po zjedzeniu tego OWOCU

Źródło: Youtube

Źródło zdjęcia: pixabay.com

Komentarze

Komentarze