Twój mąż to LEŃ? Zobacz, jak nakłonić go DO WYKONYWANIA OBOWIĄZKÓW DOMOWYCH

Powszechną skargą zarówno mam, które są z dziećmi, jak i tych, które pracują zawodowo, jest to, że ich mężowie nie robią w domu wystarczająco dużo. Nawet kobiety, które były zadowolone z podziału pracy, zanim miały dzieci, często uznają, że nieproporcjonalnie duża część prac domowych spada na nich teraz. Poza tym jest więcej pracy do wykonania (pranie, posiłki, sprzątanie) i pozornie mniej czasu, aby to zrobić ze względu na dodatkowe wymagania dzieci. Jeśli masz więcej pracy niż możesz udźwignąć, staje się to przytłaczające i demoralizujące. Więc jak sprawić, by Twój mąż pomagał ci więcej?

Po pierwsze, pamiętaj, że ważne jest, aby nie szufladkować wszystkich mężów, którzy nie chcą pomóc. Wśród mężczyzn gotowych do pomocy są ich różne rodzaje, w tym:

  • Ci, którzy są gotowi pomóc, ale potrzebują więcej wskazówek
  • Ci, którzy chcą pomóc, ale mają bardzo specyficzne zadania, których nie potrafią wykonać
  • Ci, którzy są wzrokowcami i potrzebują spisanych list, aby im o tym przypomnieć
  • Ci, którzy potrzebują dodatkowego „kopniaka”, aby zejść z kanapy
  • Ci, którzy myślą, że w ogóle nie powinni pomagać.

Gdy już określisz, gdzie znajduje się Twój mąż, oto kilka pomysłów, które pomogą mu bardziej zaangażować się w domowe zadania:

Usiądź i przygotuj listę zadań.  Możliwe Twój mąż, nie ma pojęcia, co trzeba zrobić w domu i jak tej pracy jest dużo. Przejrzyjcie listę razem i sprawdźcie, czy możecie zgodzić się na sprawiedliwy podział pracy.

Następnie podziel listę na łatwe do wykonania zadania: Jeśli dom jest katastrofą i pożarł go bałagan, żadne z Was nie powinno zajmować się całą pracą naraz. Rozdziel pracę na segmenty; na przykład odkurzanie w poniedziałek, kurze we wtorek, zmywanie w środę itp.

Wyobraź sobie jego specjalność: czy uwielbia gotować, ale nienawidzi robienia zakupów? Poproś go, aby przejął trzy lub cztery posiłki na tydzień, a zakupami podzielcie się po równo.

Daj mu znać, jak wiele dla Ciebie znaczy: nawet jeśli Twój mąż nie rozumie, dlaczego potrzebujesz pomocy, z pewnością zrozumie i zauważy Twoją radość. Powiedz mu, jak bardzo go doceniasz. Co więcej, John Gottman, badacz cywilny i socjolog, odkrył, że mężczyźni, którzy pomagają w pracach domowych, mają lepsze życie seksualne.

Zaangażuj całą rodzinę: nawet małe dzieci powinny mieć jakąś odpowiedzialność, zaczynając od odkładania zabawek. Gdy Twoje dzieci będą starsze, dodaj je do rutynowych porządków domowych i baw się dobrze, dodając muzykę lub zegar, aby wszyscy „na wyścigi” sprzątali rzeczy. I nie zapomnij przypomnieć mężowi, że kiedy pomaga, jest dobrym przykładem dla dzieci.

I wreszcie, kiedy Twój mąż robi to, co powinien, staraj się nie krytykować. Jeśli pranie nie jest idealnie złożone – kogo to obchodzi? Jeśli po odkurzeniu wciąż jeszcze są kulki kurzu, odkurzy je następnym razem. A jeśli ubierze dzieci w szalone, niedopasowane stroje, zostaw je takimi, jakie są. Możesz powiedzieć wszystkim – z uśmiechem pełnym zrozumienia – że Twój mąż był odpowiedzialny za ubieranie ich dziś rano. Sprawisz, że Twój mąż będzie wyglądał dobrze pomagając, a pozbędziesz się uczucia zazdrości wszystkim swoim przyjaciołom, że mają męża, który ma udział w pracach domowych.

DB

Źródło: justmummys.com

Foto: mediaserver.dwpub.com

Zobacz też: Od tego VIDEO zatrzymuje się SERCE! DZIECI wychodzą z AUTOBUSU, rozbiegają się i wtedy… 

Komentarze

Komentarze