Uprawiasz sport w MASCE? To może cię ZABIĆ!

„Nie zalecam uprawiania sportu w masce, gdy nie ma kontaktu z innymi osobami” – radzi znany kardiolog Łukasz Małek.

Nakaz noszenia masek

Od ubiegłego czwartku w przestrzeni publicznej obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczek ochronnych. Pojawia się jednak pytanie, co z osobami, które lubią biegać i trenować na świeżym powietrzu. Czy one też muszą nosić takie maseczki podczas uprawiania sportu? Czy to jest bezpieczne dla ich zdrowia?

„Z tego co wiem, nie ma nakazu biegania w odosobnieniu w masce. Ma ona służyć zmniejszeniu ryzyka infekcji, w miejscach gdzie takie ryzyko występuje, a więc gdzie zachodzi kontakt z innymi ludźmi. Jedyne uzasadnienie dla noszenia maski ciągle to ułatwienie pracy służb, ale jeśli nikogo nie ma w koło nie musimy się męczyć. Wirus nie krąży w powietrzu, przenosi się między ludźmi lub przez kontakt z powierzchnią, na której się znajduje” – mówi kardiolog Łukasz Małek.

Kardiolog ostrzega!

Zdaniem Małka, bieganie w masce może być bardzo trudne i niekomfortowe. Może też wywołać szok w naszym organizmie!

„Jeszcze w cienkim buffie może mniej, choć nie jak zrobi się cieplej. Po prostu zacznie nam szybko brakować powietrza, mimo, że płuca w zasadzie nigdy nie ograniczają naszej wydolności, jeśli są zdrowe. A więc będzie to szok dla naszego organizmu” – uważa lekarz.

Czym to może skutkować?

Według Małka, biegając w maseczce zaczniemy się szybciej męczyć, oddychać za szybko, co może zaburzać równowagę kwasowo-zasadową organizmu. 

Czytaj też: Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Krzysztof Jackowski PODAŁ DATĘ!

masce
Pexels

Czy maseczka spełnia swoją funkcję?

„Mokra maseczka, chustka, a tak na pewno będzie po krótkiej chwili uprawiania sportu przestaje spełniać swą rolę, zmniejsza barierę ochronną lub ją znosi, zwiększa ryzyko infekcji jeśli już do kontaktu z wirusem dojdzie”.

Co z osobami chorymi na serce?

Małek odradza takim osobom noszenie podczas treningu maseczki.

„Z punktu widzenia kardiologicznego, maseczki też nie są do niczego potrzebne, a mogą stwarzać problemy u osób z chorobami kardiologicznymi chcących uprawiać sport dla zdrowia lub w ramach rehabilitacji”.

Kardiolog nie zaleca więc uprawiania sportu w masce, gdy nie mamy kontaktu z innymi osobami.

„Nie pomaga to też budowaniu wydolności, a może zniechęcać do treningów lub wręcz szkodzić” – mówi.

Czytaj też: IDZIE PRZEŁOM? Odkryto LEK blokujący koronawirusy! To…

Źródło: Biegowe.pl

Zdjęcia: Pexels

Komentarze

Komentarze