Uwaga rodzice! Co jest lepsze dla Waszego dziecka – ssanie smoczka czy paluszków?

Rodziców świeżo urodzonych bobasów nie dziwi fakt, że dzieci uwielbiają ssać różne rzeczy, w tym palce, kciuki, dłonie lub smoczki . Ssanie, które odbywa się poza czasem karmienia, jest znane jako „nieodżywcze” i jest to jak najbardziej naturalny odruch. Ten rodzaj ssania pomaga dzieciom zrelaksować się, czuć się bezpiecznie, pocieszyć się i zasnąć. Pomaga im również w ćwiczeniu karmienia piersią.

Ponieważ niemowlęta prawdopodobnie będą chciały (i potrzebują) ssać dla wygody, czy rodzice powinni oferować im smoczek czy po prostu pozwolić odkrywać własne dłonie i palce?

Sprawdź nasze zestawienie i zadecyduj sama!

Paluszki ZALETY: Kciuk jest zawsze dostępny. Nie rozbudza dziecka w nocy, kiedy wypada!

Paluszki MINUSY: Kciuki mogą być trudniejsze do odstawienia, przy próbie oduczania ssania, ponieważ jest zawsze dostępny.

Smoczki ZALETY: Badania wykazały, że smoczki mogą zmniejszać częstość występowania zespołu nagłej śmierci niemowląt (SIDS), jeśli są stosowane podczas snu. Smoczki są zalecane do snu przez pierwszy rok życia przez American Academy of Pediatrics. Mogą być podawane w nocy i w czasie drzemki dzieciom, które ich potrzebują, ale nie powinny być „zmuszane” do korzystania z nich jeśli tego nie chcą.

Rodzice kontrolują dostęp do smoczków, więc dzieci, które ich używają, zwykle powstrzymują nawyk wcześniej niż ssąc kciuki.

Smoczek MINUSY: Używanie smoczków w pierwszym miesiącu życia może zniweczyć sukces karmienia piersią, ponieważ zmniejszony czas ssania piersi powoduje mniejszą produkcję mleka u matki. Ponadto dziecko może się mylić z różnymi kształtami sutków, co utrudni czynność karmienia, ponieważ trudniej będzie mu się dobrze ustawić.  Zgodnie z APP, można poczekać, aż maluszek dobrze opanuje naturalne karmienie mlekiem mamy, zanim zostanie zaoferowany mu smoczek.

Ponadto, smoczki wypadają w nocy, co może obudzić dziecko.

Stosowanie smoczka może wiązać się z infekcjami ucha, ponieważ ciągły ruch ssący otwiera przewody słuchowe, umożliwiając bakteriom z ust wejście do ucha.

Ogólnie rzecz biorąc, smoczki mają wyraźną przewagę nad kciukiem, szczególnie jeśli chodzi o zapobieganie SIDS i ułatwienie odstawienia od piersi. Niektóre dzieci odmawiają stosowania smoczków, więc nawet jeśli zachęcasz ich do używania podczas snu, nie naciskaj, jeśli Twoje dziecko nie jest zainteresowane.

Staraj się ograniczyć używanie smoczka do czasu snu i przygotuj się na odzwyczajenie dziecka od niego przed drugimi urodzinami. Niewygasający odruch ssania może powodować problemy z wyrównaniem zębów i gryzieniem dziecka, zwłaszcza jeśli ssanie jest kontynuowane po pojawieniu się zębów stałych.

DB

Źródło: bundoo.com

Foto: kokocollette.files.wordpress.com

Komentarze

Komentarze