Uwaga, ważne! Czy moje dziecko powinno zażywać suplementy witaminowe?

Szereg niedoborów składników odżywczych we wczesnych latach życia może negatywnie wpływać na wzrost i rozwój, a także istnieje coraz więcej dowodów na to, że odżywianie, jakie osoba otrzymuje jako dziecko, ma wpływ na ich przyszłe samopoczucie.

W idealnym świecie, w którym każde dziecko w wieku powyżej pięciu lat konsekwentnie spożywa dietę spełniającą współczesne wytyczne zdrowego odżywiania, dzieci mogą zaspokoić swoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze wyłącznie z pożywienia. Jednak wielu rodziców zgodziłoby się, że łatwiej jest powiedzieć, niż zrobić. A osiągnięcie celów, takich jak pięć porcji owoców i warzyw dziennie oraz dwie porcje ryb tygodniowo, jest bardzo trudne.

W wieku od sześciu miesięcy do pięciu lat dziecko potrzebuje suplementacji witaminami A, C i D w postaci kropli witaminowych. Po ukończeniu pięciu lat rodzic może zdecydować, czy kontynuować witaminowe dokarmianie.

Rodzice mogą stosować suplementy dostosowane do wieku w celu wspierania spożycia przez dzieci ważnych składników odżywczych, takich jak witaminy A, C i D oraz niezbędne kwasy tłuszczowe omega 3, jednocześnie wprowadzając zdrowe nawyki żywieniowe i ucząc je o dobrym odżywianiu.

Suplementy są bezpieczne dla dzieci, pod warunkiem, że zostały specjalnie sformułowane i są odpowiednio dobrane pod względem wieku dziecka. Należy jednak zauważyć, że niektóre substancje odżywcze mogą być toksyczne, jeśli zostaną zbytnio nadużyte i ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi na ulotce.

Kwasy tłuszczowe omega 3, szczególnie DHA, są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu, a korzyści wynikające z suplementów diety odnotowano u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i niektórymi powiązanymi problemami z uczeniem się i zachowaniem. W celu ustalenia, czy ogólna populacja dzieci również skorzysta na suplementacji omega 3, zespół naukowców przeprowadził badanie w grupie 362 dzieci w Oxfordshire. Pod koniec badania stwierdzono, że suplementacja DHA poprawia umiejętność czytania i zachowanie u dzieci o niedostatecznych wynikach, a kontynuowanie badań w przyszłości jest uzasadnione.

Suplementy mają na celu harmonizację ze zdrowym trybem życia i nie powinny być w żadnym wieku postrzegane jako alternatywa dla konsumpcji zbilansowanej diety. Jednak biorąc pod uwagę, jak dużym wyzwaniem może być dla rodziców, aby dziecko mogło jeść wystarczająco dużo składników odżywczych, takich jak owoce, warzywa lub ryby, suplementy mogą stanowić praktyczną ochronę przed niedoborami żywieniowymi. A dowody, które się pojawiają w  ostatnich badaniach wydają się potwierdzać ich stosowanie.

 

DB

Źródło: simplysupplements.co.uk

Foto: pinterest. com

Komentarze

Komentarze