Warszawa – stomatolog dla dzieci. Jak przygotować malucha do pierwszej wizyty?

Wizyta u dentysty to często stresujący moment dla dorosłej osoby, a co dopiero dla małego dziecka. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat uczyć pociechę odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz odpowiednio przygotować do wizyty u stomatologa. Wystarczy kilka prostych zasad, by wydarzenie przebiegło z uśmiechem na ustach! 

Wizyta adaptacyjna dziecka u stomatologa

Wiele małych pacjentów siada na fotel dentystyczny, kiedy stan ich zębów wymaga już interwencji specjalisty. To błąd. Takie podejście może odstraszyć dziecko od leczenia zębów, a sam zabieg może być nieprzyjemnym doświadczeniem. Z tego powodu zaleca się, by najmłodsi pacjenci odwiedzili gabinet dentystyczny na tzw. wizytę adaptacyjną. Kiedy jest najlepszy na to moment? Zanim pociecha ukończy drugi rok życia.

 

W trakcie takiej wizyty buduje się zaufanie pomiędzy małym pacjentem a stomatologiem. Dziecko może na spokojnie, bez nerwowej atmosfery, zapoznać się z nowym otoczeniem i przyzwyczaić się do działań wykonywanych przez dentystę, jak np. oglądanie ząbków. W taki sposób w głowie dziecka kreuje się pozytywny obraz gabinetu stomatologicznego, a także kształtują się zdrowe nawyki dbania o zęby. Na wizytę adaptacyjną dziecka u dentysty można umówić się do kliniki Dental Fraternity w Warszawie. Cennik wizyt u stomatologa można znaleźć na stronie. 

Kilka zasad, o których warto pamiętać

Rodzice mają ogromny wpływ na swoje dziecko. Jeśli pociecha usłyszy, że mama lub tata boi się dentysty, samo prawdopodobnie zacznie odczuwać strach – nawet jeśli wcześniej nie miało żadnego kontaktu z gabinetem stomatologicznym. Dawanie maluchom dobrego przykładu jest tutaj kluczowe.

 

Przed wizytą adaptacyjną u stomatologa ważne jest poinformowanie malucha, dokąd idzie i co się wydarzy. Przy czym należy unikać sformułowań typu „nie ma się czego bać” lub „nie będzie bolało”, ponieważ może to spowodować odwrotny efekt i wywołać zbędny stres u dziecka. W domowym zaciszu świetnie sprawdza się zabawa w leczenie zębów lalkom i misiom. To dobry moment, by porozmawiać z dzieckiem na temat wizyty!

 

Idąc z maluchem do dentysty, warto również zwrócić uwagę na porę dnia. Najlepiej, gdy dziecko jest wypoczęte. Zmęczony mały pacjent przeważnie jest mniej skory do współpracy z dentystą, co wywołuje dyskomfort u pociechy. 

Jak przebiega wizyta adaptacyjna? 

Kompetentny specjalista potrafi odpowiednio podejść do małego pacjenta, zaspokoić jego ciekawość, zaprezentować narzędzia dentystyczne i wyjaśnić, na czym polega jego praca.

 

Podstawowym celem wizyty adaptacyjnej są przyzwyczajenie dziecka do nowego otoczenia oraz zbudowanie zaufania. Oprócz tego istotna jest profilaktyka. Lekarz edukuje malucha na temat prawidłowej higieny jamy ustnej i jej znaczenia, zachęcając do codziennego mycia ząbków. Sam sposób komunikacji z dzieckiem jest dostosowany do jego wieku.

 

Na koniec, jeśli dziecko jest gotowe i wyraża na to zgodę, dentysta może zbadać jego ząbki i wykonać drobne zabiegi, np. czyszczenie lub fluoryzację. Regularne wizyty adaptacyjne pozwalają szybko wykryć ewentualne ubytki próchnicowe. 

 

Po wizycie dziecka w gabinecie dentystycznym warto stosować nagrody, które dodatkowo wzmacniają pozytywne zachowanie malucha. Choć nagroda od stomatologa jest mile widziana, równie istotne jest zachowanie rodziców w domu. Małe gesty zdecydowanie wystarczą: może nimi być odznaka na ścianie za odwagę, pluszak, książeczka czy wspólne wyjście na spacer lub wycieczka. 

 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze