Weightism to NIE jest OTYŁOŚĆ! Sprawdź, CZY MASZ zachowania związane z WEIGHTISM’em?

W Polsce nadwagę ma już 68% mężczyzn i 53% kobiet. Z kolei otyłość występuje u 25% Polaków.

Otyłość to coś czego się boimy, a jednak dotyka ona coraz większej ilości osób. Z jednej strony, wiele osób ćwiczy i stara się zdrowo odżywiać, a na drugim biegunie są fani spędzania czasu przed telewizorem z miską chipsów. Zaczyna się niewinnie od bycia „przy kości”, „dobrego wyglądu” czy posiadania „więcej ciała”, a potem nagle stajemy się grubasami.

 

Problem otyłości

Czy jesteśmy otyli, pomaga określić indeks BMI. Prawidłowa waga to taka, która mieści się w przedziale 20-25 BMI, nadwaga 26-30, a z BMI powyżej 30 mówimy właśnie o otyłości.

Przy obecnym kulcie ciała i bycia fit, osoby o nadmiernej wadze mogą spotkać zachowania określane jako weightism. Czym jest to zjawisko i co je charakteryzuje?

 

Co to jest weightism?

Weightism to nic innego jak – często nieuświadomiona – dyskryminacja osób otyłych. Może się ona przejawiać w naszych przekonaniach: sądzimy, że grubi ludzie są mniej inteligentni i leniwi, bez ambicji, niechlujni.

Drugi wymiar weightism’u to negatywne i krzywdzące zachowania: wyśmiewanie (gruba świnia, prosiak), poniżanie (np. mówienie, że otyli śmierdzą, są głupi; odcinanie dostępu do lodówki – bo wszystko zeżre), negatywne komentarze dotyczące jedzenia (taka gruba, a je loda!) i wiele innych – z przemocą włącznie np. bicie (bo grubas nic nie poczuje), także seksualną (w końcu wiesz, co to jest).

 

Przyczyny weightism’u

Dyskryminacja ze względu na wagę pojawia się dlatego że:

  • kierujemy się stereotypami – zamiast poznać daną osobę i jej problem, wolimy „włożyć” ją do określonej „szufladki”
  • odczuwamy strach – sami nie chcemy przytyć, więc wolimy dystansować się od osób otyłych
  • poczucie wyższości – oceniając osobę otyłą (jako słabą, bez silnej woli), sami możemy się poczuć silni i konsekwentni

Czytaj także: DWA, TRZY, PIĘĆ, a może WIĘCEJ? Ile POSIŁKÓW dziennie powinniśmy jeść i DLACZEGO?

 

Niebezpieczeństwo!

Weightism tak jak każda inna forma dyskryminacji, jest bardzo groźna. W skrajnych przypadkach prowadzi do zaszczucia osoby otyłej (szczególnie bezlitosne mogą być dzieci i młodzież), czy też drastycznej przemocy (pobicia, gwałty).

Apelujemy więc o większą akceptację i zrozumienie dla osób mających problemy z wagą. Pamiętajmy też, że na skutek np. wypadku czy choroby, każdy z nas może znaleźć się po drugiej stronie.

Osoby, które zetknęły się z dyskryminacją ze względu na wagę, pomocy mogą szukać w Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA [tutaj]

Komentarze

Komentarze