Wszystko, co należy wiedzieć o 48-godzinnym poście!

Czym jest 48-godzinny post? 48-godzinny post to forma postu przerywanego polegająca na zrobieniu 2-dniowej przerwy w jedzeniu i piciu wyłącznie płynów bezkalorycznych. Warto jednak pamiętać, że 48-godzinny post może nie być odpowiedni dla wszystkich, ponieważ wiąże się z pewnym ryzykiem dla niektórych grup ludzi.

Czym jest 48-godzinny post?

48-godzinny post to rozszerzona forma przerywanego postu. Polega na nie spożywaniu kalorii przez pełne 2 dni.

Mimo iż 2-dniowa przerwa w jedzeniu wydaje się początkowo zniechęcająca, metoda ta zazwyczaj wykorzystuje naturalne rytmy organizmu, aby ułatwić nam przejście przez post. Prosty 48-godzinny post wykorzysta harmonogram snu organizmu, aby skrócić ten czas. Na przykład, w przypadku postu rozpoczynającego się w poniedziałek, osoba przestaje jeść wieczorem tego dnia. Następnie ponownie zaczynali jeść wieczorem w środę.

Stosując tę ​​metodę, osoba da swojemu organizmowi czas na strawienie ostatniego posiłku w poniedziałek przed zaśnięciem. Kiedy obudzi się we wtorek, minie już około 10–12 godzin postu. Następnie spędza wtorek i środę, pijąc wyłącznie płyny bez kalorii, takie jak woda, herbata ziołowa i czarna kawa. Kiedy nadchodzi środowy wieczór, spożywa lekką, prostą kolację. Od czwartku może stopniowo przywracać normalną dietę.

Czytaj też: Czy przerywany post jest bezpieczny podczas karmienia piersią?

Istota nawodnienia

Nawodnienie jest jednym z najważniejszych aspektów każdego postu. Płyny utrzymują nawilżenie organizmu i komórek, a także pomagają eliminować odpady. Ważne jest, aby ludzie unikali odwodnienia podczas postu, upewniając się, że piją odpowiednio dużo płynów.

Korzyści

Wiele badań zauważyło, że regularny przerywany post zapewnia organizmowi wiele korzyści zdrowotnych, takich jak:

  • poprawiona funkcja mózgu
  • obniżone ciśnienie krwi i tętno
  • zmniejszone zapalenie
  • zwiększona wrażliwość na insulinę
  • lepsze trawienie
  • obniżony poziom glukozy
  • zredukowane markery utleniania i stresu

Naukowcy sugerują, że wiele z tych korzyści wynika z wpływu utraty wagi.

Źródło: Medicalnewstoday

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze