Wybierasz się na Black Friday! Uważaj NA…

Już jutro rusza Black Friday – czyli wielkie święto wyprzedaży! Jeżeli wybierasz się na zakupy, sprawdź, co możesz zrobić, żeby nie paść ofiarą oszustów!

Co to w ogóle jest Black Friday?

Jest to dzień, który oficjalnie rozpoczyna przedświąteczny sezon zakupowy. W tym roku wypada on 29 listopada. Mimo iż Black Friday to święto typowo amerykańskie, coraz chętniej jest ono obchodzone również w Polsce.

Już jutro w wielu sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, będziemy mogli skorzystać z dużych promocji i atrakcyjnych ofert zakupowych. Co ciekawe, samą nazwę pierwotnie tłumaczono tym, że spora liczba kupujących w drodze na zakupy powodowała wypadki drogowe, a czasem nawet dochodziło do przemocy…

Jak nie paść ofiarą oszustów? Oto kilka ważnych wskazówek!

Jeżeli wybieracie się jutro na zakupy i nie chcecie przepłacić, albo paść ofiarą podstępu, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.

1. Zachowaj czujność i ostrożność w sieci

Jeżeli dokonujesz zakupów w sieci, dokładnie zapoznaj się z profilem sprzedawcy. Bardzo niepokojące jest z pewnością to, że nie umieszcza on na swojej stronie numeru telefonu ani adresu. Jego dane powinny być pełne. Powinny zawierać adres, numer telefonu oraz adres e-mail lub formularz kontaktowy. Jeśli nie możesz znaleźć takich danych, powinna ci się zapalić „czerwona lampka”.

2. Dokładnie sprawdź adres www sprzedawcy

Należy też dokładnie sprawdzać adresy stron, na których robimy zakupy, ponieważ nieuczciwi sprzedawcy często podszywają się pod znane sklepy. Przed dokonaniem zakupów w sieci upewnijcie się, że w internetowym adresie portalu nie ma literówki.

„Jeśli zdecydujemy się na płatność online, poza sprawdzeniem wiarygodności sprzedawcy, trzeba pamiętać również o tym, aby na bieżąco weryfikować czy strona internetowa, za pośrednictwem której dokonujemy transakcji, jest odpowiednio zabezpieczona” – radzi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska, NASK.

I jeśli myślicie, że wystarczy się upewnić, czy w pasku adresowym wyświetla się zielona kłódka to niestety jesteście w błędzie.

„To już nie wystarczy. Przestępcy stają się coraz bardziej zuchwali, wykorzystują certyfikaty i podpisują nimi swoje sfałszowane witryny” – dodaje ekspert.

Trzeba jednak pamiętać, że uzyskanie certyfikatu dla domeny nie stanowi gwarancji uczciwości jej abonenta wobec użytkowników.

 Black Friday
Pixabay

3. Szanuj swoje pieniądze

Szanuj swoje pieniądze, w końcu tak ciężko na nie pracowałaś. Nie daj sobie wmówić czegoś, co jest nieprawdą lub że potrzebujesz przedmiotu, który tak naprawdę nie jest ci do niczego potrzebny. Sprzedawcy uwielbiają wywierać na nas presję. „Superokazja, która skończy się za kilka minut” – może działać na nas oszałamiająco… Mimo to, zawsze trzeba zachować podczas zakupów czujność.

„Płacąc za zakupy zwracajmy uwagę na to, czy transakcje są realizowane przez znanego operatora płatności. Login i hasło powinniśmy wpisywać dopiero wtedy, gdy jesteśmy pewni, że wszystko jest w porządku. Czujność należy zachować do ostatniej chwili. Przed zatwierdzeniem przelewu jednorazowym kodem, który dostajemy w SMS, należy sprawdzić, czy numer konta odbiorcy zgadza się z tym w wiadomości” – radzi Przemysław Jaroszewski z CERT Polska, NASK.

4. Uważaj na otwarte sieci WiFi

Nigdy nie dokonuj płatności internetowych z ogólnodostępnych komputerów, znajdujących się w miejscach publicznych. W przypadku urządzeń mobilnych, których używamy do płatności, pamiętajmy – nie należy podłączać ich do otwartych sieci WiFi.

Równie ważne jest aktualizowanie programu antywirusowego. Po pomyślnie zrealizowanej płatności, wylogujmy się z konta bankowego i zamknijmy przeglądarkę.

5. Nie daj się nabrać – cyberprzestępcy tylko na to czekają

Konsumenci powinni pamiętać, że jeśli reklama danej oferty wygląda zbyt dobrze, aby mogła być prawdziwa, prawdopodobnie taka nie jest. Pomyśl więc, zanim klikniesz w dany link. To samo dotyczy wiadomości e-mail i wiadomości od sprzedawców detalicznych, nawet tych, którym ufasz. Cyberprzestępcy mogą łatwo zaprojektować identyczne e-maile od znanych marek.

Jeśli w skrzynce odbiorczej trafi ci się wielki rabat, najlepiej sprawdzić stronę bezpośrednio, niż klikać w linki. Cyberprzestępcy opracowują najróżniejsze taktyki, aby nas oszukać a Czarny Piątek jest ku temu wręcz idealny.

Co zrobić, jeśli już zostaniemy oszukani?

Jeżeli mimo zachowania ostrożności, zostaniemy oszukani, nie należy rozpaczać, tylko podjąć odpowiednie działania. Możemy się zwrócić z prośbą o pomoc do wyspecjalizowanych instytucji. Możemy to zgłosić w prosty i szybki sposób na stronie www.incydent.cert.pl

Pozostaje nam życzyć wam mądrych i udanych zakupów!

Czytaj też: Ranking 12. najlepszych miast świata na zakupy!

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Źródło: Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji, Express.co.uk

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze