Wymioty i biegunka w czasie ciąży. Jak z nimi walczyć?

Wiele kobiet zmaga się w czasie ciąży z wymiotami i biegunką. Mogą one różnić się czasem trwania i nasileniem. Jakie są przyczyny wymiotów i biegunki i jak sobie z nimi poradzić?

Wymioty i biegunka w ciąży

Kobiety w ciąży często doświadczają wymiotów i biegunki. Nie zawsze oznacza to, że mają jakiś problem zdrowotny.

Pierwszy trymestr

W pierwszym trymestrze jednym z najczęstszych objawów ciąży są poranne mdłości, które zwykle występują przed 17 tygodniem.

U większości kobiet poranne mdłości trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy, ale mogą też trwać przez całą ciążę. Niektóre kobiety wymiotują raz lub dwa razy dziennie, podczas gdy inne mają mdłości przez cały dzień.

W badaniach stwierdzono, że lęk, depresja i negatywne relacje z rodziną mogą nasilać nudności i wymioty lub sprawiać, że występują one częściej. Tymczasem stres może również powodować objawy żołądkowo-jelitowe, w tym biegunkę.

Drugi trymestr

Jeśli wymioty rozpoczynają się lub trwają do drugiego trymestru, mogą wskazywać na niepowściągliwe wymioty ciężarnych. To rzadkie zaburzenie powoduje wymioty i nudności, które mogą być na tyle poważne, że wymagają hospitalizacji. Może również prowadzić do niedoborów witamin i minerałów, odwodnienia i 5% utraty pierwotnej masy ciała. Około 22% kobiet z nadmiernymi wymiotami ciężarnych doświadcza nudności i wymiotów podczas całej ciąży.

Czytaj też: Co może powodować FAŁSZYWIE UJEMNY wynik testu ciążowego?

Trzeci trymestr

Zgaga występuje często w czasie ciąży, zwłaszcza w późniejszym okresie, ponieważ rosnący płód wywiera nacisk na żołądek. Również zwieracz między żołądkiem a przełykiem rozluźnia się podczas ciąży. W wyniku jednego lub obu czynników kwas żołądkowy może przedostać się do przełyku, powodując zgagę.

Nagłe wystąpienie nudności i wymiotów w drugiej połowie ciąży może wynikać ze stanu przedrzucawkowego, poważnego powikłania, które może prowadzić do przedwczesnego porodu. Niektóre inne oznaki i objawy stanu przedrzucawkowego obejmują wysokie ciśnienie krwi, zgagę oraz obrzęk twarzy i dłoni. Biegunka może być również oznaką porodu przedwczesnego.

Jak to leczyć?

Łagodne wymioty i biegunka podczas ciąży zazwyczaj nie wymagają specjalistycznego leczenia. Objawy mogą ustąpić samoistnie.

Niektóre domowe sposoby na wyeliminowanie dyskomfortu obejmują:

  • jedzenie mdłych potraw, takich jak tosty, banany, krakersy i ryż
  • przyjmowanie witaminy prenatalnej
  • jedzenie tostów lub krakersów w łóżku rano
  • częste spożywanie pojedynczych kęsów, takich jak orzechy lub krakersy

Jeśli objawy są cięższe lub w inny sposób negatywnie wpływają na codzienne życie, następujące opcje leczenia są bezpieczne w czasie ciąży:

  • witamina B6, która jest dostępna bez recepty
  • doksylamina, składnik środków nasennych
  • lek na receptę zawierający B6 i doksylaminę
  • leki przeciwwymiotne na receptę

Źródło: Medicalnewstoday

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze