Wyrzucasz zużyte soczewki do toalety? Nigdy więcej tego nie rób

Wyrzucasz zużyte soczewki do toalety? Nigdy więcej tego nie rób. Ostatnie badania naukowców potwierdziły, że ten niewinnie wyglądający przedmiot może być szkodliwy dla naszego środowiska.

Soczewka kontaktowa to cienka, zaokrąglona soczewka umieszczana na filmie łzowym pokrywającym powierzchnię oka. Okazuje się ona idealną alternatywą dla osób, które nie chcą nosić okularów lub z jakiegoś powodu nie są do nich przekonane.

Jakiś czas temu w przeprowadzonej przez Amerykanów ankiecie, zapytano konsumentów o to, gdzie wyrzucają zużyte soczewki. Odpowiedzi były zaskakujące. Okazuje się, że około 19 procent użytkowników wyrzuca je do zlewu lub toalety. Szybko przekalkulowano, że do ścieków trafia około 20 ton zużytych soczewek rocznie.

Naukowcy chcieli się dowiedzieć, co się dzieje w kolejnych etapach ze zużytymi „szkiełkami”. Przebadano w tym celu 11 typów soczewek. Wyniki badań są zatrważające. Niestety, soczewki kontaktowe nie ulegają pełnej biodegradacji, co za tym idzie – rozpadają się na tzw. mikroplastik.

Zwierzęta żyjące w wodzie połykają soczewki, myląc je z pożywieniem. Małe ryby nafaszerowane mikroplastikiem zostają zjedzone przez większe gatunki, a zatem zanieczyszczone kawałki soczewek krążą w ekosystemie, aby w końcu dotrzeć do ludzkiego pożywienia – czytamy na stronie noizz.pl.

A wy gdzie wyrzucacie zużyte soczewki? Mamy nadzieję, że nie do toalety!

Źródło: Noizz, quartz

Zobacz też: To szokujące! W Polsce ponad milion niepełnosprawnych nie pracuje!

Komentarze

Komentarze