Złamanie zielonej gałązki – czym jest i czy MOŻE ONO BYĆ GROŹNE?

Złamanie zielonej gałązki to stan, który brzmi co najmniej dziwnie. Na czym on dokładnie polega?

Czym jest złamanie zielonej gałązki?

Złamanie zielonej gałązki to złamanie kości, które występuje, gdy albo nie dochodzi do przerwania relatywnie grubej w tym wieku okostnej (złamanie podokostnowe, częste u najmłodszych dzieci), albo dochodzi do niego tylko z jednej strony (typowe „złamanie zielonej gałązki”). Złamanie to wygląda podobnie do tego, co dzieje się, gdy próbujemy złamać małą „zieloną” gałąź na drzewie.

Większość tego typu złamań występuje u dzieci w wieku poniżej 10 lat, ponieważ ich kości są bardziej miękkie i elastyczne niż kości dorosłych. Nawet łagodne złamania zielonej gałązki zwykle wymagają unieruchomienia w gipsie, który może pomóc zapobiec dalszemu pękaniu kości na wypadek, gdyby dziecko ponownie doznało urazu.

Objawy złamania zielonej gałązki

Objawy będą się różnić w zależności od ciężkości złamania. Łagodne złamania można pomylić ze skręceniami lub siniakami. Poważniejsze złamania zielonej gałązki mogą powodować oczywistą deformację, której towarzyszy znaczny ból i obrzęk.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko odczuwa trwały ból zranionej kończyny. Powinnaś też zasięgnąć natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli występuje oczywisty ból, deformacja i obrzęk.

Przyczyny złamania zielonej gałązki

Złamania zielonej gałązki najczęściej są wynikiem upadku. Złamania rąk są częstsze niż złamania nóg, ponieważ najczęstszą reakcją na upadek jest wyrzucenie przed siebie rąk.

złamanie
Pixabay

Czynniki ryzyka złamania zielonej gałązki

Ryzyko złamania zielonej gałązki jest większe u małych dzieci, ponieważ ich kości są bardziej miękkie i elastyczne niż kości dorosłych. W tego typu złamaniu kość zgina się i pęka, zamiast pękać na osobne kawałki. Większość złamań zielonej gałązki występuje u dzieci poniżej 10. roku życia.

Diagnozowanie złamania zielonej gałązki

Podczas badania fizykalnego lekarz sprawdzi dotknięty obszar pod kątem tkliwości, obrzęku, deformacji, drętwienia lub otwartej rany. Twoje dziecko może też zostać poproszone o przesunięcie palcami według określonych wzorów w celu sprawdzenia uszkodzenia nerwów. Lekarz powinien też zbadać stawy powyżej i poniżej złamania.

Pomocne może się także okazać badanie RTG, które bardzo szybko pomoże ustalić czy doszło do złamania zielonej gałązki. W obrazie rentgenowskim charakterystyczny jest brak szczeliny złamania (lub może ona być słabo widoczna), zaś okostna jest odwarstwiona przez krwiak. W celach porównawczych, lekarz może również zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nieuszkodzonej kończyny.

Leczenie złamania zielonej gałązki

W zależności od ciężkości złamania zielonej gałązki, lekarz może ręcznie wyprostować kość, aby umożliwić jej prawidłowe gojenie. Podczas wykonywania tego zabiegu dziecko otrzyma leki przeciwbólowe i ewentualnie leki uspokajające.

Ponieważ złamania zielonej gałązki charakteryzują się tym, że mają wysokie ryzyko całkowitego przebicia się kości, większość tego typu złamań powinna być unieruchomiona w gipsie. Czasami lekarz może zdecydować o założeniu specjalnej szyny. Jej zaletą jest to, że dziecko może zdjąć ją na chwilę na kąpiel lub prysznic.

Co dalej?

W ciągu kilku tygodni od złamania i podjęcia leczenia, dziecko ponownie powinno mieć wykonane RTG, aby upewnić się, że złamanie goi się prawidłowo oraz aby sprawdzić wyrównanie kości. Leczenie większości tego typu złamań zajmuje od czterech do ośmiu tygodni, w zależności od ciężkości złamania i wieku dziecka.

Czytaj też: NIEBEZPIECZNE zabawy. Przez przypadek MOŻESZ ZROBIĆ DZIECKU KRZYWDĘ

Źródło: Mayoclinic, Wikipedia

Zdjęcie: Pixabay

Komentarze

Komentarze