Zostań MISTRZEM domowej cukierni. Oto kilka WSKAZÓWEK na UDANE WYPIEKI!

By ciasto rosło jak na drożdżach… wystarczy do niego dodać spulchniacz. I niekoniecznie drożdże, bo na rynku jest wybór tych środków. Zobacz który kiedy najlepiej użyć.

Wybór środka spulchniającego zwykle podyktowany jest rodzajem ciasta. Ale pod uwagę można też wziąć inne zalety i wady tych dodatków.

DROŻDŻE

  • Warto wiedzieć: Ciasta i bułki z ich dodatkiem są wyjątkowo puszyste i mają charakterystyczny smak. Należy je jeść po wystudzeniu. Dla niektórych mimo to są ciężkostrawne.
  • Jak stosować: Do wypieków można dodawać zamiennie drożdże świeże lub instant – drożdży suszonych używamy 1/3 – 1/2 w stosunku do zalecanej masy drożdży świeżych. Drożdże świeże przed dodaniem do ciasta należy pobudzić do pracy mieszające je z ciepłym (nie gorącym) mlekiem lub wodą i pozostawiając do wyrośnięcia. Drożdże instant wystarczy wymieszać z sypkimi składnikami. Przygotowanie rozczynu zaleca się jedynie w przypadku ciast z dużą ilością bakalii.

Świeże drożdże trzymane w lodówce zachowują swą moc ok. 6 dni.

Na każde 50 dag mąki dodaje się 3-7 dag drożdży świeżych.

 

PROSZEK DO PIECZENIA

  • Warto wiedzieć: Stanowi połączenie sody oczyszczonej oraz składnika kwasowego potrzebnego do uaktywnienia tej pierwszej. Dodaje się go głównie do ciast ucieranych. Stosowany w nadmiarze może być wyczuwalny.
  • Jak stosować: Proszek należy wymieszać z mąką i przesiać. Zaczyna działać w połączeniu w płynem w podwyższonej temperaturze. Ciasta ucierane pieczemy od razu po wymieszaniu w ok. 180 st. C.

SODA OCZYSZCZONA

  • Warto wiedzieć: Wodorowęglan sodu stosuje się do ciast piernikowych, które zawierają składniki o kwaśnym odczynie niezbędne do jego aktywacji (np. miód, ocet, sok owocowy, jogurt). Powoduje ciemnienie wypieków, a nadmiar daje nieprzyjemny posmak.
  • Jak stosować: Przed dodaniem do ciasta warto rozpuścić ją w płynie. Ciasto zaczynamy piec w 180 st. C.

AMONIAK

  • Warto wiedzieć: Kwaśny węglan amonu nada lekkości np. ciastkom. W czasie pieczenia całkowicie się rozkłada i jest niewyczuwalny w gotowym wyrobie.
  • Jak stosować: Na 50 dag mąki dodaje się 2 łyżeczki amoniaku – należy go rozpuścić w ciepłym płynie. Ciasto może chwilę postać, bo amoniak nie traci mocy.

 

 

KB
Zdjęcia: pixabay

Komentarze

Komentarze