4 rzeczy, których nigdy nie powinniśmy robić przed snem

Jeśli odczuwasz ciągłe zmęczenie, pomimo odpowiedniej ilości godzin snu, bardzo prawdopodobne, że wykonujesz przed snem czynności, które zaburzają jakość Twojego snu. Czego nigdy nie robić przed snem?

Nie używaj telefonu przed snem

To prawdopodobnie najgorsza i najczęstsza czynność, jaką wykonujemy przed snem. Wpatrywanie się w ekran telefonu, komputera czy telewizora zaburza produkcję melatoniny, która warunkuje prawidłowy sen. Wszystko to za sprawą niekorzystnego działania niebieskiego światła. Więcej o działaniu melatoniny przeczytasz tutaj.

Alkohol na sen

Wciąż panuje błędne przekonanie, że wysokoprocentowy drink w godzinach wieczornych doskonale wpływa na szybkie zaśnięcie i spokojny sen. Alkohol jednak bardzo go zakłóca, a dodatkowo może powodować koszmary i nieciekawe wizje w marzeniach sennych, przez które wybudzamy się i jesteśmy niespokojni. Alkohol nie wpływa również pozytywnie na regenerację naszego organizmu.

Praca w łóżku

Bardzo ważne jest, by nie pracować w łóżku i nie przenosić do niego obowiązków związanych z pracą, stresem i codziennymi obowiązkami. Sypialnia powinna być kojarzona tylko jako miejsce związane z relaksem, a nasz mózg nie powinien przyzwyczajać się do tego, że w łóżku wykonujemy czynności związane z pracą, ponieważ połączy tę przestrzeń z danymi aktywnościami, a nie z wypoczynkiem.

Ćwiczenia przed snem

Nie jest to dobra wiadomość dla zwolenników ćwiczeń przed snem, jednak aktywność fizyczna w godzinach wieczornych  podnosi temperaturę naszego ciała i ogólnie nas pobudza. Może to powodować trudności w zasypianiu. W ramach ćwiczeń warto wykonać przed snem medytację. Więcej o dobroczynnych właściwościach medytacji przeczytasz tutaj.

Zobacz również: Jak poprawić jakość snu? 6 prostych czynności!

 

Źródło:  businessinsider.com.pl

Komentarze

Komentarze