Jak poprawić jakość snu? 6 prostych czynności!

Sen jest niezwykle ważnym elementem życia – regeneruje ciało i mózg. Niestety pewne czynniki w życiu codziennym negatywnie wpływają na jakość snu, przez co jesteśmy nie tylko niewyspani, ale także poirytowani, permanentnie zmęczeni i narażeni na problemy zdrowotne. Oto 6 prostych czynności, które poprawią jakość Twojego snu!

unsplash.com

Kładź się i wstawaj o tych samych porach

Warto współpracować z rytmem dobowym organizmu. Godziny, w których przebiegają najlepsze procesy regeneracyjne to 22 do 6 rano. Rutyna dobrze wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Wystarczy kłaść się spać i wstawać o tych samych porach, a jakość snu zmieni się na lepsze.

Nie śpij zbyt długo

Zbyt długi sen nie wpływa korzystanie na organizm. Dorosłemu człowiekowi wystarczy 7-8 godzin snu dziennie. Zbyt długi sen może przyczynić się do występowania zaburzeń snu, a także zwiększa prawdopodobieństwo chorób serca, cukrzycy, otyłości, potęguje bóle głowy i mięśni, a także zwiększa prawdopodobieństwo stanów depresyjnych.

Relaksuj się wieczorem

Przed snem poświęć około 30 minut na relaks. Może to być medytacja, czytanie książki, słuchanie muzyki relaksacyjnej lub picie herbaty dobrze wpływającej na sen, np. melisy lub rumianku. Ta praktyka wyciszy natłok myśli i uspokoi umysł. Systematyczny relaks będzie sygnałem dla organizmu, że zbliża się czas na sen.

Nie używaj telefonu i komputera przed snem

Co najmniej 30 minut przed snem nie powinno się używać wszelkich urządzeń elektronicznych, ponieważ działanie niebieskiego światła zaburza produkcje melatoniny – kluczowego hormonu regulującego cykl snu. Przez działanie światła niebieskiego organizm pozostaje ciągle w stanie czuwania, co powoduje niespokojny sen.

Stwórz dobre warunki na sen w swojej sypialni

Przed snem warto wywietrzyć sypialnię i zadbać o odpowiednią temperaturę pomieszczenia, czyli 18-20 stopni Celsjusza. By poprawić jakość snu, należy zadbać o całkowitą ciemność w sypialni, ponieważ nawet niewielkie światło może zaburzać produkcję melatoniny.

Nie jedz przed snem

Spożywaj kolację 3 godziny przed snem i staraj się, by ten posiłek był lekkostrawny. Jedzenie przed snem może powodować szereg przykrych dolegliwości – zgagę, niestrawność i bóle żołądka, co nie sprzyja wypoczynkowi i nocnej regeneracji organizmu.

Komentarze

Komentarze