Jak nie zwariować przy dziecku z ADHD? Ta kobieta znalazła na to świetny sposób
Wychowywanie dziecka z ADHD może być bardzo frustrujące. Trudność w skupieniu uwagi, niesłuchanie innych, nieustanne roztargnienie i rozkojarzenie to tylko niektóre kłopoty, z którym zmagają się dzieciaki, jak i ich rodzice.
Zobacz też: FRANCJA: Matka z małym dzieckiem uwięziona w podpalonym budynku! [WIDEO]
Merriam Sarcia Saunders – psychoterapeutka specjalizująca się w ADHD – w swoim artykule na Additude opowiada w jaki sposób zaczęła postępować ze swoją córką, która z tym zaburzeniem zachowania została rozpoznana. Codzienność była dla matki bardzo męcząca: “Właśnie pocięła nożyczkami, dopiero co założone, prześcieradło. Narysowała kredkami syrenę na ścianie. Bez żadnego powodu uderzyła siostrę, czy rozbiła szklaną kulę na milion kawałków. “Dlaczego to zrobiłaś?” – krzyknęłam. Moja mała dziewczynka, z pięknymi blond lokami i dużymi zielonymi oczami, patrzyła na mnie niemal tak samo zakłopotana, jak ja na to, co przed momentem zrobiła. Nie miała absolutnie żadnego powodu, żeby się tak zachowywać, a jednak robiła to. Każdego dnia. Była wyczerpująca.”
Wszelkie próby nauczenia dziecka dobrych manier były bezskuteczne. Frustracja rodziła się i w matce i w córce. Kobieta w pewnym momencie zrozumiała, że nie powinna na siłę zmieniać dziecka, a jedynie swoje podejście. Oto 5 kroków, które znacznie wpłynęły na życie rodziny:
- OKIEŁZNAJ ADHD: „Nazwaliśmy go Kevinem […] Tak więc, kiedy pojawiała się nadpobudliwość mojej córki mówiliśmy: „Och, patrzcie! To Kevin!””. Przez taki zabieg dziecko odczuwa mniej wstydu.
- OTOCZ MIŁOŚCIĄ: dzieciaki z ADHD potrzebują wiele uczucia, nawet wtedy kiedy nabroiły.
- STWÓRZ BEZPIECZNY DOM: dziecko powinno wiedzieć, że w domu może popełniać błędy. Nieważne co zrobi zawsze powinniśmy mu wybaczyć.
- ŚMIEJ SIĘ Z DZIECKIEM: nie reaguj krzykiem na jego błędy, wręcz przeciwnie, uśmiechnij się. Jak mówi matka: „To właśnie dzięki śmiechowi jeszcze nie zwariowałam”.
- PATRZ POZYTYWNIE: „Wyobraź sobie, że jesteś w pracy i przez cały dzień Twój szef i koledzy z pracy zwracają Ci uwagę na wszystko, co robisz źle. Idziesz do domu, a twoja rodzica robi to samo. Dzień po dniu. Jak byś się czuł?[…] Wyobraź sobie, zamiast tego zaczynają dostrzegać to, co robisz dobrze. Zaczynasz słyszeć jak cudowny jesteś.” Super, nie? Kiedy chwalisz swoje dziecko, to jego organizm wytwarza dopaminę. Naukowcy udowodnili, że ADHD wiąże się z niepoprawnym funkcjonowaniem białek, które odpowiedzialne są za przenoszenie i działania tego neuroprzekaźnika.
Może te wskazówki nie sprawią, że nasze dzieciaki zaczną być cichutkie i spokojne. Z pewnością jednak mogą wpłynąć na nas i na nasze poczucie frustracji, a Merriam Sarcia Saunders jest tego przykładem. Jej córka ma teraz 21 lat i jak podkreśla matka: „Bardzo ją lubię. I, co najważniejsze, ona sama też się lubi.”
Źródło: additude
Źródło zdjęcia: pixabay