Alkohol i jego wpływ na dietę odchudzającą

Walka o szczupłą sylwetkę wymaga ogromnej determinacji i konsekwentności. Wyłączamy z naszego jadłospisu ulubione słodycze, wysokokaloryczne posiłki i napoje, ale często zapominamy o alkoholu. Jaki ma wpływ na nasz organizm podczas diety odchudzającej?

Alkohol spowalnia przemianę materii

Podczas diety zwracamy uwagę na przemianę materii. Na jej szybkość ma wpływ wiele czynników – wiek, płeć, proporcje mięśni, a także uwarunkowania genetyczne. Istnieje wiele sposobów na poprawę metabolizmu, a jednym z nich jest wyłączenie alkoholu z diety. Po spożyciu napoju wysokoprocentowego nasze tempo przemiany materii spada aż o 30%. Podczas trawienia, alkoholu rozkładany jest na cukry, które odkładane są w postaci tłuszczu. Dodatkowo, nasz organizm rozkłada alkohol jako pierwszy, a inne węglowodany i tłuszcze magazynuje, przez co powstaje tkanka tłuszczowa.

Alkohol to puste kalorie

Napoje wysokoprocentowe nie dostarczają nam żadnych wartości odżywczych – tylko zbędne kalorie. Spożywając alkohol, często przekraczamy nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne.  Przykładowo, pół litra piwa to 250 kalorii a kieliszek słodkiego wina zawiera 150 kalorii. Łatwo przeliczyć, że w przypadku spożycia większej ilości danego alkoholu, szybko możemy przekroczyć nasze dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, a przy tym zahamować proces odchudzania.

Wpływ alkoholu na apetyt

Po spożyciu alkoholu u wielu osób pojawia się wzmożone uczucie głodu. Dzieje się tak, ponieważ napoje wysokoprocentowe wypłukują z organizmu minerały, witaminy, a także obniżają poziom cukru. Wtedy dostajemy sygnał od organizmu, by nadrobić powstałe niedobory i zaczynamy jeść. Oprócz tego, podczas spożywania alkoholu zaburzone zostaje nasze odczucie sytości, przez co sięgamy po więcej kalorycznych przekąsek.

Alkohol zatrzymuje wodę w organizmie

Podczas spożywania różnych trunków rozszerzają się nasze naczynia krwionośne, co pomaga w przenikaniu wody to tkanek. Ponadto, alkohol odwadnia nasz organizm, który zaczyna magazynować wodę. Objawy zatrzymania się wody w organizmie to uczucie ciężkości, opuchnięcie i dodatkowe kilogramy.

źródło: pixabay.com

Najbardziej kaloryczne napoje wysokoprocentowe

Okazuje się, że najbardziej kaloryczne są kolorowe drinki, które zawierają w sobie zarówno kalorie z alkoholu, jak i różnych dodatków-napojów gazowanych, soków i syropów. Jeden kieliszek słynnego drinka Margarita może mieć ponad 700 kalorii.

Jaki trunek zawiera najmniej kalorii?

Alkohol nie sprzyja odchudzaniu, jednak zdarzają się sytuacje i uroczystości, przy których trzeba podjąć decyzję o wyborze najmniej kalorycznego trunku.  Najlepszą opcją dla naszej figury będzie wino wytrawne- w jednym kieliszku mieści się około 80 kalorii, nie zawiera soli i cholesterolu, a także posiada mało węglowodanów. Dodatkowo, kieliszek czerwonego lub białego wina wytrawnego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Komentarze

Komentarze