Czy komary mogą roznosić koronawirusa? Ekspert odpowiada

Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Na to pytanie postanowili znaleźć odpowiedź naukowcy z Włoskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (ISS).

Komary nie są w stanie przenosić koronawirusa

Zdaniem włoskich ekspertów, komary nie są w stanie przenosić koronawirusa.  Badanie, które obala jeden z popularnych mitów o przenoszeniu COVID-19, mówi, że komary nie mogą pomóc w rozprzestrzenianiu się wirusa, ponieważ po przeniesieniu na tego owada, wirus nie jest w stanie dalej się namnażać i rozprzestrzeniać.

Czytaj też: Jak PRAWIDŁOWO stosować środki antyseptyczne? Uważaj na…

„Do tej pory nie było żadnych informacji ani dowodów sugerujących, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Wirus, który został przeniesiony na owada przez zainfekowaną krew, nie jest w stanie się namnażać i dalej rozprzestrzeniać. Nowy koronawirus jest wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki powstające, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, lub poprzez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa. Aby się zabezpieczyć, często myj ręce wodą z mydłem. Unikaj także bliskiego kontaktu z każdym, kto kaszle i kicha” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez ISS.

Badacze zacytowali również raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówiący o tym, że nie ma dowodów na to, że owady ssące krew mogą przenosić koronawirusa. I mówimy tu o zwykłych komarach i komarach tygrysich, które są w stanie rozprzestrzeniać wirusa doliny Chache, wirusa Dengi i innych chorób.

Czytaj też: Do czego może doprowadzić PRZESADNE mycie rąk? Uważaj!

Źródło: The Daily Telegraph

Zdjęcie: Pixabay

 

Komentarze

Komentarze