Dlaczego znajomi z Facebooka „się nie liczą”?

Ludzie są bardziej szczęśliwi i śmieją się o 50% więcej, kiedy rozmawiają ze sobą twarzą w twarz. Również rozmowa przez telefon nie poprawia nastroju w taki sam sposób, jak rozmowa w cztery oczy.

Badania sugerują, że liczy się jakość, a nie ilość komunikacji, a najbardziej satysfakcjonujące relacje pochodzą zaledwie od garstki przyjaciół.

Według psychologów, znajomi z Facebooka nie mogą zastąpić „prawdziwych” znajomych. Badania wykazały, że ludzie są bardziej szczęśliwi oraz śmieją się 50% więcej, kiedy rozmawiają twarzą w twarz lub przez kamerę internetową niż kiedy korzystają z portali społecznościowych.

Doktor Sam Roberts z University of Chester twierdzi, że takie portale wydaja się nie pomagać ludziom w tworzeniu prawdziwych przyjaźni. Opierając się na dwóch kwestionariuszach, nie wykazał on związku pomiędzy Facebookiem a osobami z większymi grupami przyjaciół lub z bardziej intensywnymi emocjonalnie związkami.

Czytaj też: Uwaga rodzice! Korzystanie z Facebooka sprawić, że nastolatki…

Facebooka
Unsplash

„Podsumowując, nasze relacje nie są zależne od ilości komunikacji. Zależą od jakości komunikacji i nawet Skype jest lepszy w celu poprawienia jakości komunikacji niż Facebook” – powiedział Roberts.

Badanie wykazało, że nawet SMS-owanie czy rozmowa przez telefon, nie poprawiają samopoczucia tak, jak rozmowa twarzą w twarz. Według naukowców – to jakość, a nie ilość komunikacji, jest najważniejsza w tworzeniu przyjaźni na lata. Wykazano również, że najbardziej satysfakcjonujące relacje pochodzą od małej grupki znajomych z zewnętrznym „pierścieniem” około 10 innych ważnych osób. W przypadku tych osób nieważne jest, jakiego medium używamy do komunikacji.

Osoby, które chcą pozostawać w kontakcie z całym światem za pomocą Facebooka, skazani są na niepowodzenie. Naukowcy twierdza, że osoby te za bardzo się „rozciągają”, co w efekcie prowadzi do dużej ilości słabych znajomych.

W kolejnym badaniu Roberts poprosił badanych, aby kontaktowali się z przyjaciółmi poprzez Skype oraz osobiście. Osoby badane miały prowadzić 14 dniowy dziennik. Wyniki porównano z interakcją poprzez SMS-y i portale społecznościowe.

Okazało się, że osoby kontaktujące się poprzez Skype i osobiście, śmiały się o 50% więcej oraz oceniały samych siebie jako znacznie bardziej szczęśliwych.

Czytaj też: 6 rzeczy, których POD ŻADNYM POZOREM nie powinnaś PISAĆ na Facebooku!

Źródło: Livescience

Zdjęcia: Unsplash, Pixabay

Komentarze

Komentarze