Dziecko jest „niegrzeczne”, domaga się uwagi? Co oznacza takie zachowanie?

Dziecko biega, krzyczy, ciągnie mamę, szczypie, wystawia język, rzuca zabawkami. Najczęściej takie zachowanie interpretujemy jako „niegrzeczne” lub jako domaganie się uwagi. Prawda może być jednak zupełnie inna.

Monika Sobkowiak czyli „Pani Monia” – nauczycielka przedszkolna i neurologopeda – wskazała na pewną różnicę. Uważa bowiem, że dziecko nie tyle szuka uwagi, co kontaktu.

 

pixabay

 

Na nagraniu „Pani Monia” powiedziała, dziecko szuka kontaktu, bo czuje jego brak. Tym samym swoim zachowaniem pokazuje nam, że tego kontaktu potrzebuje więcej.

 

Jak zatem mieć dobry kontakt z dzieckiem?

 

Kontakt wzrokowy. Mówisz do mnie, a ja patrzę na Ciebie, odrywam wzrok od telefonu, patrzę.

 

Dotyk, taki empatyczny. Wierszyki-masażyki są super!

 

Uważna obecność. Jestem z Tobą – nie obok Ciebie. Wspólny czas, gdy masz w ręce telefon będzie istniał, jasne. Ale to nie jest ten czas, który zaspokaja potrzebę dziecka. Trzeba tego czasu z uważnością, gdy nic innego Was nie rozprasza.

 

Zabawa. To jest międzynarodowy sposób komunikowania się wszystkich dzieci na świecie. Ale pamiętaj – wspólne gotowanie też jest dla dziecko zabawą. Akcja, swoboda, pozytywna atmosfera.”

 

Jak podkreśla Monika Sobkowiak, nie najważniejszy jest tu czas tego kontaktu, ale jego jakość. Jeśli bowiem przebywamy razem z dzieckiem w pokoju, ale prasujesz i w międzyczasie zerkasz na telewizor, to jesteście z dzieckiem razem, ale nie macie kontaktu. Chodzi zatem o sytuacje, gdy poświęcasz mu 100% uwagi.

 

>>>Jak nauczyć dziecko korzystania z zegarka i dlaczego to ważne?

 

Komentarze

Komentarze