Jak nauczyć dziecko korzystania z zegarka i dlaczego to ważne?

Obecnie często używa się zegarów cyfrowych, które są montowane nawet w sprzętach domowych, takich jak kuchenka, termostat czy telefon komórkowy. Dziecko jednak może mieć do czynienia z tradycyjnym zegarem np. w przedszkolu czy szkole. Wówczas przydatna jest umiejętność odczytania godziny. Jak pomóc maluchowi w jej przyswojeniu?

 

fot. freepik

 

Zegary dla dzieci – nauka poprzez zabawę 

Dzieci uczą się w różnym tempie, w dodatku część z nich szybko się zniechęca i poddaje, jeśli efekty nie są natychmiastowe. Dlatego każdy rodzic powinien podejść do tematu powoli i bez zbędnej presji. Jeśli nasza pociecha potraktuje naukę jako jedną z ciekawych zabaw czy aktywności, chętniej będzie brała w niej udział. Szczególnie jeśli będzie to miły czas spędzony z bliskimi – mamą, tatą, babcią czy rodzeństwem.

Od czego i kiedy najlepiej zacząć naukę? Pierwszym krokiem powinno być stopniowe wprowadzanie podstawowych pojęć, takich jak rano, wieczór, popołudnie już u dzieci w okolicach czwartego roku życia. Takie maluchy nie mają świadomości upływającego czasu, mogą natomiast powoli uczyć jak wyglądają pory dnia.

Możemy osiągnąć to na przykład poprzez skojarzenia z konkretnymi aktywnościami:

 

  • Rano – pobudka, śniadanie, wyjście do przedszkola/niani/babci;
  • W południe – drugie śniadanie, wyjście na plac zabaw;
  • Po południu – obiad, powrót z przedszkola, drzemka;
  • Wieczorem – kolacja, czas na kąpiel, dobranocka, czytanie bajek, pójście spać;
  • Noc – wszyscy śpią, czas na regenerację.

 

Zegar ścienny z Myszką Minnie – fot. plexido.pl

 

Kiedy kupić pierwszy zegar dla dzieci?

Aby dziecko zaczęło rozumieć, jak działa czas i zegar, powinniśmy mu wytłumaczyć, czym jest minuta, godzina oraz z ilu godzin składa się doba (dzień). W tym momencie pojawienie się w domu zegara ze wskazówkami jest niezbędne, ponieważ nasza latorośl musi mieć fizyczną możliwość zobaczenia tego, o czym mówimy – pomogą w tym zegary dla dzieci ze sklepu Plexido.

Możemy zdecydować się na zegar wolnostojący dla dzieci lub wybrać zegar dziecięcy na ścianę, wybór zależy od nas.

Jakie cechy powinien mieć idealny zegarek dla malucha?

  • Duże wyraźne cyfry i wskazówki;
  • widoczne podziałki na minuty i godziny;
  • atrakcyjny wygląd.

Pamiętajmy, że jeśli dziecko dostanie zegar z ciekawą grafiką, będzie chętniej z niego korzystać i traktować go jak jedną z ładnych zabawek. Model ścienny z postacią z bajki o superbohaterach dla chłopca czy wolnostojący zegar dla dziewczynki z podobizną rakiety kosmicznej – wszystko wedle gustu.

 

Zegar to ładna i praktyczna dekoracja – fot. plexido.pl

 

Jeśli nasza pociecha będzie miała problem ze zrozumieniem lub zapamiętaniem różnych godzin czy pór dnia, możemy zrobić na ścianie pokoju specjalny „kącik zegarowy”.

Wspólnie wykonajmy imitację zegara z kartonu z ruchomymi wskazówkami, z zaznaczonymi godzinami i minutami. Dookoła zegara umieśćmy rysunki różnych czynności np. łóżko i słoneczko to rano, a łóżko i księżyc to pora na sen, książeczka to pora czytania bajek itd. Najłatwiej będzie wykonać rysunki na karteczkach samoprzylepnych lub kartonikach przyczepionych do ściany masą mocującą.

W ciągu dnia pytajmy dziecko o godzinę, prośmy o pilnowanie czasu podczas gotowania posiłku i pytajmy co robiło o różnych porach dnia, prosząc jednocześnie o wskazanie tego na tarczy zegara. W razie wątpliwości zawsze będzie mogło zerknąć do kącika zegarowego. Po pewnym czasie maluch nie będzie go potrzebował, bo obsługa prawdziwego zegara nie będzie już sprawiała mu trudności. 

 

Zegar z postacią z Ninjago – fot. plexido.pl

 

Zegar – edukacja i zabawa w jednym! 

Jak widzisz, w przypadku nauki obsługi zegara, połączenie nauki z zabawą może dać naprawdę dobre efekty. Przy odrobinie inwencji i cierpliwości maluch nawet nie zauważy, że robi coś trudnego, a kiedy po raz pierwszy samodzielnie odczyta godzinę bez jakiejkolwiek pomocy, na pewno będzie z siebie bardzo zadowolony. 


ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Komentarze

Komentarze