Twoje dziecko to słodyczowy maniak? Sprawdź jak sprytnie zmniejszyć spożycie cukru!

Jesteśmy w przedświątecznych starterach. Dla dzieci i dorosłych to wspaniały czas. Dzieciom, oprócz oczywistej i najważniejszej radości z narodzin Jezusa, kojarzy się za pewne z mnóstwem słodyczy, ciast, pierniczków i czekolady. Świetnie! Daleka jestem od izolowania ich od słodyczy, ale…Na pewno słyszałaś o tym, że zbyt dużo cukru nie jest dobre dla dziecka (lub Twojego własnego zdrowia), ale ile to jest za dużo i jak możesz zmniejszyć ilość spożywanego cukru?

#Nowe wytyczne dotyczące cukru

Wytyczne dotyczące spożycia cukru zostały ostatnio zaktualizowane. Jest to zgodne z dowodami sugerującymi, że spożywamy zbyt dużo cukru, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Od 4 do 6 lat – nie więcej niż 19 g dziennie (lub 5 łyżeczek do herbaty)

Od 7-10 lat – nie więcej niż 24g dziennie (lub 6 łyżeczek do herbaty)

Od 11 roku życia – nie więcej niż 30 g dziennie (lub 7 łyżeczek do herbaty)

Aby umieścić to w konkrecie, puszka 330 ml Coca Coli zawiera aż 35 g cukru!

#Jaki jest problem z cukrem?

Większość z nas spożywa go o wiele za dużo i widzimy, jaki wpływ ma na zdrowie.

  • Przyrost masy ciała, który może prowadzić do otyłości i chorób takich jak cukrzyca typu 2 i choroby serca oraz zwiększone ryzyko niektórych nowotworów
  • Próchnica
  • Mniejsze spożycie żywności o wyższej wartości odżywczej , co może prowadzić do ogólnie niskiej jakości diety

Dobre odżywianie jest niezbędne dla rosnących dzieci. Ważne jest, aby jedzenie, które dzieci jedzą, było bogate w składniki odżywcze, takie jak owoce i warzywa, nabiał, źródła białka, takie jak kurczak, jajka i fasola, zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i węglowodany skrobiowe. Te produkty spożywcze dostarczają zarówno energii, jak i składników odżywczych potrzebnych do wspierania zdrowego wzrostu. Jeśli spożywane są duże ilości słodkich pokarmów o dużej zawartości energii, ale o niskiej zawartości składników odżywczych, może to oznaczać, że dieta zapewnia mniej składników odżywczych, a dziecko może nie być w stanie maksymalnie wykorzystać wartości posiłków.

# Wskazówki, jak zmniejszyć spożycie cukru

Zmniejsz spożycie słodkich napojów. Jeśli zamierzasz dokonać tylko jednej zmiany, aby zmniejszyć spożycie cukru, prawdopodobnie ta jest najlepsza. Napoje słodowe są związane z przyrostem masy ciała u dzieci i dorosłych i nie przynoszą żadnych korzyści odżywczych.

Zastąp je wodą lub mlekiem, które są głównymi zalecanymi napojami dla dzieci. Ponadto, stopniowo zmniejszaj ilość cukru dodawanego do gorących napojów o około ½ łyżeczki na raz, dopóki nie poczujesz potrzeby dodawania.

Zmniejsz spożycie herbatników, ciast, słodyczy, czekolady i innych słodkich przekąsek.

Zamiast tego twórz własne smakołyki i zmniejszaj zawartość cukru. Możesz użyć owoców – np. zmiksowanego banana, cynamonu lub wanilii – mogą być użyte do pieczenia, bo dodają słodyczy bez cukru.

Przeczytaj etykietę. Zasadą jest, że jeżeli cukier znajduje się w trzech pierwszych wymienionych składnikach, produkt prawdopodobnie zawiera dużo cukru. Jeżeli zawartość cukru przekracza 22,5 g na 100 g, uważa się, że cukier jest wysoki; natomiast 5 g lub mniej na 100 g to niski cukier

Zachowaj słodycze na okazjonalną ucztę. Nie myśl, że musisz całkowicie wyciąć cukier z diety; chodzi o to, aby zmniejszyć jego spożycie, ale nadal mieć smaczną, odżywczą dietę, którą dzieci polubią. Jeśli twoje dzieci mają urozmaiconą dietę, która dostarcza niezbędnych składników odżywczych przez większość czasu, nie ma absolutnie nic złego w pozwalaniu im od czasu do czasu cieszyć się słodkimi smakołykami!

DB

Źródło: simplysupplements.co.uk

Foto: thinkstockphotos

Komentarze

Komentarze