Introwertyk czy ekstrawertyk? Którym typem osobowości jesteś?

Osobowość określa stosunkowo trwałe cechy człowieka, które akcentują się w różnych sytuacjach, wydarzeniach i problemach w życiu codziennym. Jest to ogólny obraz siebie i sposobu patrzenia na świat, podejmowania decyzji, stylu życia i ogólnej postawy w różnych kwestiach. Szwajcarski psychiatra Carl Gustav Jung stworzył na początku XX wieku teorię, w które określił dwa typy osobowości – osobowość introwertyczną i ekstrawertyczną.  Czym różnią się te osobowości? Która z nich bardziej pasuje do Ciebie?

Introwertyk

Introwertycy to osoby wycofane i skryte. Nie czerpią wielkiej przyjemności ze spotkań towarzyskich, a nierzadko wszelkie interakcje z większym gronem ludzi są dla nich męczące i niekomfortowe.  Dlatego właśnie introwertycy lepiej czują się w kameralnym towarzystwie. Introwertycy to doskonali słuchacze i myśliciele. Często zamykają się w swoim świecie fantazji i wyobraźni. To właśnie ze swojego wnętrza czerpią największą siłę. Ich działania są zawsze rozważne, przemyślane i logiczne, a poprzedzone są głębokiej analizie. Ludzie o osobowości introwertycznej nie są nastawieni na wszelkie bodźce i doznania ze świata zewnętrznego – skupieni są na swoim świecie wewnętrznym. Najlepiej czują się w dobrze znanym otoczeniu. Cenią sobie ciszę i spokój. Według stereotypów introwertycy izolują się od świata zewnętrznego, są samotnikami i stają się aspołeczni. Dzieje się tak tylko w skrajnych przypadkach introwertyzmu. Osoby o tej osobowości są po prostu bardziej nieufni, dlatego cenią sobie towarzystwo najbliższych znajomych. Inny mit dotyczący introwertyków mówi o ich skłonnościach do pesymistycznego myślenia i widzenia świata w szarych barwach. Nie jest to prawdą – osoby o tej osobowości są bardziej wyciszone, jednak mogą wyrażać przez to swoją pogodę ducha, harmonię i szczęście.

Ekstrawertyk

Ekstrawertycy to osoby bardzo otwarte, towarzyskie i ciekawe świata. Nie mają żadnych problemów przy zawieraniu nowych znajomości, uwielbiają wręcz poznawać nowych ludzi i ciągle poszerzać grono przyjaciół – co również przychodzi im z niezwykłą łatwością. Ekstrawertycy lubią podejmować nowe wyzwania i wyznaczać sobie cele, nawet jeśli osiągnięcie ich wiąże się z wieloma problemami. Wszelkie przeszkody dla ekstrawertyków to dodatkowe wyzwanie, którego pragną się podjąć.  Ludzie o osobowości ekstrawertycznej cechują się niezwykłym dynamizmem w działaniu, energicznością, żywiołowością i optymizmem. Świetnie odnajdują się jako przywódcy i liderzy. Swoją energię czerpią ze świata zewnętrznego, dzięki kontaktom międzyludzkim  i aktywnym działaniem. Ekstrawertycy często robią dużo zamieszania wokół siebie, lubią być w centrum uwagi i ciężko im skoncentrować się na słuchaniu drugiej osoby. Mimo wszystko, bycie ekstrawertykiem nie wyklucza zaciekawienia poglądami innych osób lub chęcią rozwiązania ich problemów. Nieprawdziwe jest często powtarzające się stwierdzenie, że ekstrawertycy to kiepscy przyjaciele i niewierni partnerzy. Nieprawdziwe jest także stwierdzenie, że ekstrawertycy potrzebują ciągłej atencji. Uwielbiają i potrzebują kontaktów towarzyskich, jednak równie często mogą potrzebować chwili samotności – jak każdy z nas.

Więcej o typach osobowości przeczytasz tutaj.

 

Źródło: mfiles.pl

Komentarze

Komentarze