Jak poznać czy ktoś krzywdzi nasze dziecko? Nie bagatelizuj tych znaków!!

Niestety o tym, że ktoś skrzywdził dziecko słyszymy dość często. Ostatnimi czasy na jaw zaczęły wychodzić przestępstwa, których dokonali wysoko postawieni ludzie. Okazuje się bowiem, że nawet wielka kasa i pozycja społeczna nie gwarantują bezkarności. Czy da się zaradzić w jakiś sposób takiej przemocy? Czy jesteśmy w stanie poznać czy ktoś krzywdzi nasze dziecko?

 

Zobacz także: Nie chciałabyś urodzić tam córki. Brutalne ataki to TAM codzienność!

 

 

Cały świat boryka się w problemem przemocy na tle seksualnym wobec dzieci. Ze statystyk wynika, że 18 % dziewczynek i prawie 8 % chłopców doświadczyło kiedyś jakiejś przemocy. Oczywiście dane te oparte są na przypadkach, które zostały zgłoszone – jak wiemy tego typu przestępstwa nie zawsze wychodzą na jaw.. Dzieci nie zawsze opowiadają o swoich doświadczeniach, ale to wcale nie znaczy, że się z nami nie komunikują. Na co powinniśmy więc zwracać uwagę?

 

 

Zmiany w zachowaniu (np. moczenie się w nocy, brak zainteresowania szkołą)

 

Przeseksualizowane zachowanie lub wiedza, która zdecydowanie wykracza poza jego wiek 

 

Nagłe lęki i strach przed przebywaniem z jakąś konkretną osobą

 

Niewytłumaczalna huśtawka emocji

 

Tajemniczość i skrytość

 

Ból w okolicy narządów płciowych lub odbytu

 

 

Chociaż są to sygnały, które powinny nas zastanowić czy wszystko w porządku z naszym dzieckiem, to nie są to wyznaczniki, że na pewno dzieje się coś złego. Zdecydowanie powinniśmy zachęcać dzieciaki do rozmowy i nie bać się mówić im o czymś takim jak strefa intymna. Młody człowiek powinien wiedzieć, że jest to strefa bezpieczna, co ważniejsze, powinien czuć, że to właśnie przy nas może czuć się bezpiecznie. I że w nieważne jakich okolicznościach, będzie mógł do nas przyjść i porozmawiać.

 

 

Źródło: theconversation

Źródło zdjęcia: pixabay

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Komentarze