Jak prawidłowo wyczyścić maseczkę na twarz? Trzymaj się TYCH KROKÓW!

Już od 16 kwietnia, kiedy tylko znajdziemy się w przestrzeni publicznej, będziemy musieli szczelnie zakrywać nasz nos i usta maseczką. Jeśli posiadacie już taką maseczkę, koniecznie dowiedzcie się, jak należy ją prawidłowo czyścić.

Jak długo wirus utrzymuje się na maseczce?

Zanim przejdziemy do instrukcji, jak należy czyścić maseczkę, powinniście pamiętać, że jak podaje dziennik „South China Morning Post”, koronawirus na zewnętrznej warstwie maseczek chirurgicznych, może pozostać nawet przez tydzień.

„SARS-CoV-2 może być wysoce stabilny w sprzyjającym środowisku, ale jest też podatny na standardowe metody dezynfekcji” – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Hongkongu.

„To dlatego niezwykle istotne jest, aby podczas noszenia takiej maseczki nie dotykać jej od zewnątrz, ponieważ można wtedy skazić dłonie i jeśli dotknie się nimi oczu, można przenieść wirusa do oczu” – uważa wirusolog Malik Peiris, cytowany przez „SCMP”.

Na szczęście, jest on bardzo wrażliwy na wysokie temperatury. Można go też łatwo zneutralizować przy pomocy zwykłych środków czystości oraz wybielacza.

Czytaj też: Czy koty i psy mogą nas UCHRONIĆ przed koronawirusem? Lekarka z Hiszpanii odkryła, że…

wyczyścić
Pixabay

Jak czyścić maseczki?

Zgodnie z poradami specjalistów, te jednorazowe należy na początku bardzo ostrożnie zdjąć.

„Najpierw trzeba delikatnie złapać za gumki i nie dotykając twarzy zdjąć, a następnie wyrzucić zużytą maseczkę do kosza” – twierdzą eksperci.

W przypadku maseczek materiałowych, je również należy delikatnie zdejmować po każdym wyjściu na zewnątrz, a następnie powinno się je prać w wysokiej temperaturze z użyciem silnego środka do prania lub mydła. Na samym końcu maseczkę taką należy wyprasować.

Ważne!

Bezwzględnie należy trzymać się zasady, żeby nigdy nie zakładać maseczki ponownie, jeśli nie została ona przez nas wyprana i wyprasowana!

Czytaj też: ZŁE wieści na temat koronawirusa! Powróci z JESZCZE większą siłą już w…

Źródło: Businessinsider.com.pl

Zdjęcia: Pixabay

Komentarze

Komentarze