Jak sobie poradzić z utratą zwierzaka? Oto 6 kroków!

To naturalne, że po śmierci naszego ukochanego kota, psa lub innego zwierzaka, dopada nas smutek a niekiedy i załamanie. Jak sobie z tym poradzić?

Dlaczego utrata zwierzaka tak boli?

Wiele osób nawiązuje niezwykle silną wieź ze swoim psem lub kotem. Zwierzę domowe nie jest dla nich „tylko psem” lub „tylko kotem”, ale raczej ukochanym członkiem rodziny, wnoszącym do ich życia towarzystwo, zabawę i radość.

Posiadanie zwierzęcia domowego ma wiele plusów. Pomaga nam zachować aktywność i towarzyskość, a nawet daje poczucie sensu oraz celu w życiu. Zatem, gdy umiera nasze ukochane zwierzę, to normalne, że cierpimy i mamy poczucie straty.

Czytaj też: Oto 6 najlepszych RAS PSÓW dla dzieci! Którą byście wybrali?

zwierzaka
Unsplash

Jak sobie z tym poradzić?

Smutek i żal to normalna i naturalna reakcja na czyjąś śmierć – nie tylko na śmierć przyjaciela lub bliskiego członka rodziny, ale też naszego ukochanego zwierzęcia. Żeby ból i żal minął, na pewno trzeba czasu. Na szczęście, istnieją pewne sposoby radzenia sobie z cierpieniem…

Oto kilka z nich!

zwierzaka
Unsplash
  1. Nie pozwól nikomu, aby mówił ci, jak masz się czuć. Nikt nie powinien mówić ci, że nadszedł już czas, aby „pójść dalej” lub „pokonać to”. Pozwól sobie odczuwać to, co czujesz, bez poczucia winy i wstydu.
  2. Dotrzyj do innych osób, które straciły zwierzęta. Sprawdź internetowe fora dyskusyjne, infolinie dla posiadaczy zwierząt domowych i grupy wsparcia dla osób, które straciły ukochane zwierzęta, aby dotrzeć do osób, które także przeżyły śmierć ukochanych zwierząt. Takie osoby najlepiej zrozumieją, przez co teraz przechodzisz.
  3. Zrób zwierzakowi pogrzeb. Pogrzeb może pomóc tobie i członkom twojej rodziny otwarcie wyrazić swoje uczucia. Zignoruj ​​osoby, które uważają, że organizowanie pogrzebu dla zwierzęcia jest niewłaściwe, i rób to, co uważasz za słuszne i co podpowiada ci własne serce.
  4. Upamiętnij ukochane zwierzę. Przygotowanie pomnika, posadzenie drzewa na pamiątkę swojego zwierzaka lub stworzenie albumu ze zdjęciami, pomoże ci w uczczeniu życia twojego zwierzęcego towarzysza.
  5. Zadbaj o siebie. Stres związany z utratą zwierzaka może szybko wyczerpać zapasy twojej energii. Dbanie o swoje potrzeby fizyczne i emocjonalne, pomoże ci przetrwać ten trudny czas. Spędzaj czas „twarzą w twarz” z ludźmi, którzy troszczą się o ciebie, nie zapominaj o zdrowej diecie, dużo śpij i regularnie ćwicz, aby uwolnić endorfiny i poprawić swój nastrój.
  6. Poszukaj profesjonalnej pomocy, jeśli jej potrzebujesz. Jeśli twój żal jest trwały i zaburza twoją zdolność do normalnego funkcjonowania, lekarz lub specjalista ds. zdrowia psychicznego, może ocenić cię pod kątem depresji.

Czytaj też: Pies dziwnie się zachowywał. Ukryta kamera nagrała, co dzieje się pod jej nieobecność

zwierzaka
Unsplash

Źródło: Helpguide.com

Zdjęcia: Unsplash

 

Komentarze

Komentarze